Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polski Cmentarz Wojenny w Starobielsku – miejsce prawdy i pamięci

Polski Cmentarz Wojenny w Starobielsku – miejsce prawdy i pamięci

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Języka i Kultury Polskiej „Most Nadziei”, działającego w Starobielsku na Wschodniej Ukrainie, w Dniu Wszystkich Świętych tradycyjnie odwiedzili Polski Cmentarz Wojenny, znajdujący się w tej miejscowości, gdzie spoczywają doczesne szczątki 48 Polaków – jeńców starobielskiego specjalnego obozu NKWD w latach 1939-1940.

Wspólnie z Konsulem RP w Charkowie p. Martyną Lesicą, wiernymi kościoła rzymskokatolickiego z Ługańska, przedstawicielami obwodowej i powiatowej administracji członkowie organizacji złożyli wiązanki białych i czerwonych kwiatów oraz zapalili znicze na cmentarzu oraz przy tablicy obok klasztoru.

W intencji zmarłych oficerów polskich odprawiono mszę świętą, celebrowaną przez księdza Grzegorza Rapę z Ługańska. W kazaniu kapłan odwołał się do pokoju na ziemi oraz zaprosił obecnych na Liturgii do modlitwy za zmarłych.

Uczestnicy uroczystości uczcili również żołnierzy ukraińskich, poległych w obronie Niepodległej Ukrainy w latach 2014-2016.

W Starobielsku  w 1939-1940 roku znajdował się obóz jeniecki dla polskich oficerów, wziętych do niewoli przez bolszewików. Większość z nich została rozstrzelana przez NKWD w Charkowie, reszta (48 osób) znalazła wieczny spoczynek na cmentarzu starobielskim.

Helena Udowienko, prezes Stowarzyszenia Miłośników Języka i Kultury Polskiej, 11.11.16 r.