Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polski cmentarz wojenny w Kostiuchnówce. Galeria zdjęć

Polski cmentarz wojenny w Kostiuchnówce. Galeria zdjęć

W sobotę 20 sierpnia na Wołyniu odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy bitwy polskich legionistów z rosyjską armią pod Kostiuchnówką.

W obchodach przy mogiłach polskich legionistów wzięli udział przedstawiciele polskiego parlamentu, kombatanci WP, a także harcerze z Polski oraz Ukrainy. Dzięki staraniom łódzkiej chorągwi ZHP, udało się odnowić przedwojenny wygląd terenu. Co roku harcerze z Łodzi regularnie troszczą się o cmentarz a pomagają im miejscowi harcerze z hufca „Wołyń”.

Walki z udziałem Polaków na terenie Wołynia trwali od jesieni 1915 roku. Ostateczną bitwę stoczono na początku lipca 1916 r. właśnie pod Kostiuchnówką. W tej bitwie brały udział trzy brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Podczas sobotnich uroczystości można było obejrzeć rekonstrukcję jednego z epizodu z bitwy, którą przygotowali wspólnie Polacy i Ukraińcy.

Udział w upamiętnienie tak ważnej bitwy w dziejach ludzkości, jest bardzo patriotycznym uczynkiem. Każdy Polak powinien czcić pamięć swoich przodków, którzy walczyli za naszą niepodległość i wspierali w walce z bolszewikami sąsiednie narody, często poświęcając temu swoje życie.

Maria Kucza, 23.08.16 r.