Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polski cmentarz we wiosce Krasne – nowość na liście odnalezionych nekropolii na Podolu

Polski cmentarz we wiosce Krasne – nowość na liście odnalezionych nekropolii na Podolu

Nazwa miejscowości „Krasne” spotyka się na mapie Ukrainy ponad 10 razy. Krasne można znaleźć na Krymie, pod Lwowem oraz niedaleko Winnicy. To ostatnie jest ciekawe dla turystów, zwiedzających Podole z kilku powodów – tutaj w 1651 roku Kalinowski rozgromił 10-tysięczne wojska Daniły Nieczaja (prawej ręki Bohdana Chmielnickiego), zabijając kozackiego pułkownika.

Kolejny powód – na obrzeżach wsi zachował się zabytkowy polski cmentarz z nagrobkami, datowanymi XVIII-XIX w. Większość z nich zachowała się w miarę dobrym stanie i można odczytać nazwiska osób tutaj pochowanych.

W pierwszej dekadzie listopada grupa rowerowych turystów z Winnicy na czele z Aleksandrami Carewskim i Bagrijem całkiem przypadkowo natrafili na tę nekropolię i podzielili się zdjęciami z podróży z redakcją Słowa Polskiego.

Winniccy rowerzyści zwrócili się do Polaków, mieszkających na terenie obwodu winnickiego i Konsulatu Generalnego RP w Winnicy z prośbą o objęcie patronatem starego cmentarza w Krasnym, słusznie uważając, że przede wszystkim Polacy powinni pamiętać o zachowaniu pamięci o swoich przodkach.

Słowo Polskie, zdjęcia: Aleksander Carewski, 09.11.15 r.