Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » „Polski Biznes Dzień” w Kijowie

„Polski Biznes Dzień” w Kijowie

24 listopada w stolicy Ukrainy odbyło się Międzynarodowe Forum Biznesowe organizowane przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy, EUCON, MSPPU, Zrzeszeniem Ukraińskiego Biznesu w Polsce i innymi podmiotami. W otwarciu wydarzenia wziął udział Ambasador RP Jan Piekło oraz zastępca ministra rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Maksym Niefiodow.

– Ukraina zakotwiczyła się już na stałe w Europie. Więzy handlowe i polityczne jakie miała z Rosją, uległy jeśli nie likwidacji to rozluźnieniu. Mówię o Rosji polityków którzy prowadzą z Zachodem w tej chwili grę na wzajemne wyniszczenie. Chciałbym przypomnieć, że wspólnota europejska powstała na bazie gospodarki. Dzięki temu udało się stworzyć cały nieźle funkcjonujący mechanizm. Ekonomia jest bardzo ważna bo jest ona podstawą naszego myślenia o świecie i cywilizacji. W tej chwili są podstawy do optymizmu, gospodarka ukraińska zaczęła nabierać pewnego rozpędu – mówił szef polskiej dyplomacji na Ukrainie Jan Piekło podczas otwarcia Forum.

W ramach spotkania z udziałem polskich i ukraińskich przedsiębiorców, bankierów i samorządowców odbywają się panele poświęcone między innymi atrakcyjności inwestycyjnej Polski, możliwości finansowania innowacyjnych start-upów, prezentacji działalności agencji rozwoju regionalnego i potencjałowi współpracy z Ukrainą w projektach finansowanych przez Europejski Fundusz Spójności w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Radca ministra rozwoju gospodarczego RP Krzysztof Siwek wspomniał o współpracy ze stroną ukraińską w dziedzinie tworzenia centrów wsparcia małego biznesu w tym kraju, prezes Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód Krzysztof Kalita opowiedział o wspólnych polsko-ukraińskich projektach w dziedzinie biznesu, które realizowano w ostatnim czasie.

Poza Forum Polskiego Biznesu najistotniejszą formą wypracowania kontaktów dwustronnych dla przedsiębiorców są wydarzenia B2B organizowane przy wsparciu WPHI w Kijowie.

Agnieszka Piasecka, Kijów, 24.11.16 r.