Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polski Ambasador odwiedził w Kijowie zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej Swiatosława Szewczuka

Polski Ambasador odwiedził w Kijowie zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej Swiatosława Szewczuka

20 stycznia Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło oraz jego zastępca, radca-minister Rafał Wolski odwiedzili zwierzchnika Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego Swiatosława Szewczuka w jego kijowskiej rezydencji.

Spotkanie zostało zainicjowane przez samego ambasadora, który, twierdził, że pozycja UCG jest bardzo ważna dla niego w celu opracowania wspólnej wizji polsko-ukraińskich stosunków.

Uczestnicy rozmowy zaznaczali, że są siły, które próbują poróżnić Ukraińców i Polaków a przy pomocy swoich prowokacyjnych działań powiększyć stopień napięcia i wzbudzać wzajemną nienawiść.

Zwierzchnik UCG opowiedział przedstawicielom polskiego ministerstwa spraw zagranicznych o instrumentach, którymi dysponuje Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego dla kontynuacji sprawy polsko-ukraińskiego pojednania. Wspomniał o Kapitule Ukraińsko-Polskiego pojednania, która co roku wręcza nagrody Polakom i Ukraińcom, nosicielom tej idei.

– Wspomniałem także o odznaczeniu, które Komitet upamiętnienia bł. męczennika Omelana Kowcza wręcza Polakom, Ukraińcom i Żydom, którzy udzielają się na rzecz pojednania między narodami. Wywnioskowaliśmy, że dzisiaj i Kościoły i społeczeństwo obywatelskie próbują reagować na różnego rodu prowokacje i usiłowanie zniszczyć dialog pojednania i miłości. Powinniśmy działać bardziej aktywnie by między Polakami i Ukraińcami nie tylko istniały „dobre stosunki sąsiedzkie” lecz także powstawała perspektywa wspólnej europejskiej przyszłości – mówił abp. Szewczuk.

Uczestnicy spotkania w rezydencji patriarchy podkreślili, że „bez Ukrainy dzisiaj nie ma Europy, tak samo, jak bez wolnej Ukrainy nie ma wolnej Polski i odwrotnie.” Omówiono także inicjatywę Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów by odwiedzić Polskę, zapoznać się z jej religijnym środowiskiem.

Słowo Polskie na podstawie informacji Departamentu Informacji UCG, 25.01.17 r.