Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polska Wigilia w Winnicy

Polska Wigilia w Winnicy

13 grudnia w Winnicy – stolicy okręgu konsularnego, odbyła się tradycyjna Polska Wigilia, organizowana przez miejscowy Konsulat Generalny RP. Dla gości, którzy szczelnie wypełnili salę Filharmonii Obwodowej, zatańczył i zaśpiewał Zespół Tańca Ludowego UMCS, ukraiński zespół „Barwinek” oraz soliści z Polski oraz Ukrainy.

Członkowie i prezesi z ponad 100 organizacji polskich z obwodów żytomierskiego, chmielnickiego oraz winnickiego zgromadzili się w Winnicy by w przededniu Świąt Bożego Narodzenia wspólnie przełamać się opłatkiem, pożegnać mijający rok 2014 i spotkać się z ciekawymi gośćmi z Polski – przedstawicielami fundacji pozarządowych, stowarzyszeń kresowych, wspierających rodaków na Ukrainie, Litwie i Białorusi, dziennikarzami, ludźmi kultury i sztuki, oraz pracownikami polskich placówek dyplomatycznych. W tym roku na kresową Wigilię przybyli JE Ambasador RP w Kijowie Henryk Litwin z małżonką, przedstawiciele Attachatu wojskowego przy Ambasadzie RP, prezes zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Janusz Skolimowski, potomkowie Ignacego Jana Paderewskiego z Kijowa, biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski, o. Justyn Rusin OFM Cap, reprezentacji organów samorządowych z województwa śląskiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego (także z partnerskiego miasta Winnicy – Kielc). Winnickie władze reprezentowały zastępczyni przewodniczącego prezesa Rady Obwodowej Natalia Solejko oraz zastępca burmistrza miasta Walerij Korowij.

W tym roku, jak i w latach ubiegłych, miejscowi Polacy przygotowali dla szanownych gości dania podolskiej kuchni regionalnej, które od dziada-pradziada pojawiają się na stołach ich domów na kolacji wigilijnej. Oprócz rozmaitych pierożków z grzybami i kapustą, do Winnicy przywieziono zapiekaną rybę z Latyczowa, bożonarodzeniowe pierniczki z Koziatynia oraz postne pierogi, zaprawione cebulką, z Żytomierza.

Koncert kolęd oraz polskich piosenek i tańców ludowych rozpoczął się tradycyjnym przywitaniem gospodarza imprezy, Konsula Generalnego RP w Winnicy, skierowanym do gości, ilość których, jak zawsze, przerosła możliwości Filharmonii. Szczególne słowa podziękowania Krzysztof Świderek skierował do miejscowej wspólnoty polskiej – za opiekę nad miejscowymi polskimi nekropoliami, naukę języka polskiego w szkółkach sobotnio-niedzielnych oraz za podtrzymywanie tradycji polskich, nie zważając na represje władz komunistycznych.

Dostojni gości odwzajemnili się Konsulowi Generalnemu słowami otuchy dla narodu ukraińskiego, który został zmuszony do obrony swoich granic przed agresją wschodniego sąsiada. Przedstawiciel Attachatu wojskowego na koniec swojego wystąpienia przywitał gości słowami „Sława Ukrainie”, a JE Henryk Litwin zapewnił, że Polska nadal będzie wspierała Ukrainę na drodze do eurointegracji.

Na początku części oficjalnej organizatorzy nie zapomnieli o 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zapalonymi zniczami oraz minutą ciszy uszanowany ponad 100 ofiar walki o wolność Rzeczypospolitej.

Ciekawostką wieczoru stało się ogłoszenie o decyzji nadania będącemu na ukończeniu Domu Polskiemu w Barze honorowego imienia Jana Pawła II. Prezes Stowarzyszenia Polaków Baru Artur Cyciurski oraz honorowa prezes Małgorzata Miedwiediewa otrzymały na dowód słów Konsula Generalnego okazałe popiersie Papieża Polaka, które powinno w niedługim czasie udekorować nowe Centrum Polskości na Podolu.

Część oficjalna trwała ponad półtora godziny. Po przywitaniach i podziękowaniach przyszła kolej na występy znanych artystów z Polski i Ukrainy. Na początku dwie piosenki, także „Lulajże, Jezuniu” zaprezentowała winnicka solistka Iryna Szwec. Po niej na scenie pojawił się ludowy dziecięcy zespół pieśni i tańca „Barwinek”. Występ dzieci w barwnych ukraińskich strojach narodowych rozruszał zmęczoną spiczami dostojników publiczność. Młodzi winniczanie zaśpiewali kilka regionalnych podolskich kolęd oraz polską kolędę „A wczoraj, z wieczora”.

Najciekawszy okazał się występ lubelskiego Zespołu Pieśni i Tańca UMCS. Młodzież studencka, ubrana w stroje z XVII-XIX wieków, zaśpiewała i zatańczyła poloneza (pod akompaniament kapeli, grającej Polonez Ogińskiego). Melancholijna i sentymentalna melodia, kojarzona często z utraconą Ojczyzną, zaprawiona pięknym tańcem, wzbudziła burzę oklasków i okrzyków „Brawo”. Następnie grupa Polek wykonała kompozycję, nawiązującej do kujawskich tradycji regionalnych. A chłopcy w mundurach armii napoleońskiej przypomniały, że prawdziwym okupantem na Ukrainie i Kresach był nie Bonaparte, lecz carska armia, która pod koniec XVIII wieku zajęła ponad 75% terytorium Polski.

Pod koniec koncertu wigilijnego Juliusz Ursyn – Niemcewicz, solista z Bytomia, zaśpiewał kilka dobrze znanych utworów z repertuaru światowej sławy artystów operowych. Przy okazji gość z Polski rozdał słuchaczom płyty CD z Oratorium, poświęconym Janowi Pawłowi II, kalendarze z widokami Bytomia i inne upominki.

Po koncercie cała publiczność wypełniła hol Filharmonii Winnickiej, w którym na stołach przy szopce z małym Jezusem, Maryją i Józefem wszyscy przełamali się opłatkiem, życząc sobie wszystkiego najlepszego a Ukrainie i Polakom, tu mieszkającym – pokoju i dobrobytu.

Jerzy Wójcicki, 14.12.14 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *