Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska upamiętni rodaków zamordowanych podczas Wielkiego Głodu na Ukrainie

Polska upamiętni rodaków zamordowanych podczas Wielkiego Głodu na Ukrainie

Do polskiego Sejmu trafił projekt uchwały dotyczący uczczenia 82. rocznicy Wielkiego Głodu na terenach obecnej Ukrainy i oddania hołdu jego ofiarom, szczególnie tym, którzy z pochodzenia byli Polakami. Inicjatorem pomysłu był Michał Dworczyk, przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Oprócz symbolicznego znaku, którym będzie oddanie hołdu zamordowanym przez komunistów Polakom w Sejmie, powstał pomysł by upamiętnić ofiary Wielkiego Głodu także w kamieniu. Pomnik nawiązujący do męczeńskiej śmierci od kilkudziesięciu do pół miliona Polaków na terenach Ukrainy wskutek zagłodzenia przez bolszewickie władze w latach 1932-33 może powstać w Warszawie.

Na początku grudnia został powołany komitet budowy pomnika, do którego prawdopodobnie wejdą wiceminister MSZ Jan Dziedziczak, profesor Jan Żaryn, polski historyk z Żytomierza Henryk Stroński i prawdopodobnie jeszcze kilka innych osób.

O tym wątku, że wśród ofiar było 80 tys. Polaków (wg redakcji SP – do 500 tys.), w ogóle się nie mówi. Jest on nieznany i niezbadany również u nas i dlatego będziemy się zwracać do instytucji nauki i kultury o rozpoczęcie działań zmierzających do udokumentowania tej zbrodni – mówił w wywiadzie dla polskich mediów Michał Dworczyk.

W sejmowej uchwale dotyczącej upamiętnienia ofiar Wielkiego Głodu, napisano, że  w latach 1932-1933 w wyniku planowo wywołanego głodu na terenach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i Kubania zostało zagłodzonych na śmierć kilka milionów ludzi. Skala i okrucieństwo tej zbrodni jest jedyne w swoim rodzaju. Dotknęło bez wyjątku wszystkich na wielkich obszarach kraju. Chociaż sztucznie wywołany Wielki Głód ogarnął także nieliczne rejony poza granicami ówczesnej radzieckiej Ukrainy, ale historycy i badacze są zgodni, że głównym celem Stalina był właśnie obszar tej republiki ZSRS. Zachodnie obwody Ukrainy, leżące na historycznych terenach I RP, były zamieszkiwane przez liczne skupiska osób polskiego pochodzenia. Według różnych danych od przez doprowadzenie do śmierci wskutek zagłodzenia na tych terenach i w dużo mniejszej skali na pozostałej części Ukrainy zginęło od 200 do 500 tys. Polaków.

Słowo Polskie, 06.12.15 r.

 

Więcej na temat: Kiedy matka traci rozum… ; W przededniu rocznicy Wielkiego Głodu władze „DRL” urządziły festiwal kuchni narodowych; Wielki Głód na Marchlewszczyźnie; O deportacji Polaków z Podola; „Wstyd mi, że urodziłem się człowiekiem…” Relacje świadków wielkiego terroru w ZSRS z Podola; Ofiarami Wielkiego Głodu na Podolu padły także tysiące Polaków;