Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polska uczy żytomierzan jak zdobywać pieniądze na realizację własnych projektów

Polska uczy żytomierzan jak zdobywać pieniądze na realizację własnych projektów

Młodzi Polacy z Żytomierza po raz drugi odwiedzili Polskę, żeby nauczyć się podstaw fundraisingu.

Osiemnaście młodych Polaków z Żytomierszczyzny wzięli udział w II etapie projektu „Szkoła Polonijnych Liderów Lokalnych”, który odbywał się w Polsce od 29 czerwca do 6 lipca 2015 roku.

Organizatorem projektu wystąpiła Fundacja „Sempre a Frente” przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski. Współorganizatorem był ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej” z Żytomierza.
Realizacja II etapu składała się z kilku części, realizowanych w grupach. Każda z grup proponowała własne pomysły dla projektów. Niektóre z nich ukierunkowane były na naukę języka polskiego i kultury, uprawianie sportu, inne nosiły charakter społeczno-socjalny, związany z pracą z dziećmi o szczególnych potrzebach oraz problemem dużej ilości bezdomnych psów na ulicach.

Trener z „Fundacji  Sempre a Frente” Mateusz Małyska  opowiedział o treści oraz etapach realizacji projektu   pomógł przeprowadzić  badanie SWOT ( słabych i mocnych stron) każdego z nich,  prawidłowo wyznaczyć grupę docelową i td.  Również  o frandraisingu, jego źródłach i zasadach współpracy z mediami, wolontariuszami, i  o otwartym dialogu i o umiejętności reprezentacji siebie  mówiła  przedstawicielka organizacji „Fundacja HerStory” Katarzyna Zabratańska.

O mozliwościach programów przy pomocy których można robić prezentacje, design  plakatów, zręcznie archiwować i wymieniać się informacją,  planować różne zadania w grupach – opowiedziała Lena Bielska, też przedstawicielka organizacji „Fudacja HerStory”.

Oprócz uczenia się i treningów, uczestnikom zaproponowano zwiedzić Kazimierz Dolny, miasteczko nad brzegiem Wisły. W tym mieście żytomierzanie zwiedzili Górę Trzech Krzyży z widokiem na Stare Miasto, wieżę, ruiny XVI-wiecznego zamku,  odwiedzili piekarnię, w której produkują słynne pierniki w kształcie koguta – symbolu miasta.

Swoimi wrażeniami z udziału w II etapie pojektu podzielili się jego uczestnicy:

Udział w „Szkole Polonijnych Liderów Lokalnych” jest dla mnie bardzo ważnym wydarzeniem w życiu i w działalości naszej organizacji –  opowiada Iryna Jacyk doktorantka filozofii, przedstawicielka  organizacji „Młodzieżowa Fundacja Europejskich Inicjatyw” w Żytomierzu – Przecież metodyki wykorzystywane przez naszych trenerów są bardzo innowacyjne dla współczesnej edukacyjnej przestrzeni Ukrainy. One są rzeczywiście europejskie! Obecnie, kiedy przeprowadza  się reformy w oświacie, dużo mówi się o formalnej, nieformalnej i informalnej edukacji, dlatego jestem bardzo szczęśliwa, że miałam możliwość poznać  te wszystkie ukierunkowania na treningach z polskimi kolegami i odczuć przewagi  takich metod – dodaje.

Członek ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej” Andrzej Szmidt jest przekonany, że wszystkie osiągnięcia i nawyki otrzymane podczas realizacji tego projektu, będzie można wykorzystać także w życiu codziennym: – Umiejętność prezentacji, zainteresowanie docelowego audytorium i realizacja własnego pomysłu – to są mocne strony każdego człowieka. Drugi etap był dlamnie bardziej konkretny, profesjonalny. Przecież powinniśmy połączyć swoje myśli i wygenerować pomysły, kóry chcemy zrealizować w Żytomierzu.  Powiem szczerze, jest bardzo trudno wymyślić coś bardzo atrakcyjnego i naprawdę potrzebnego. Po czym pracowaliśmy nad tym, żeby nasz ten  pomysł przekształcić w projekt – opowiada Andrzej.

Kolejna uczestniczka projektu, przedstawicielka  organizacji „Polskie Centrum Nauki i Edukacji” w Żytomierzu Iryna Kowal skomentowała uczestnctwo w projekcie tak: „Osobiście dla mnie  było to niesamowite przeżycie, ponieważ miałam możliwość zdobyć doświadczenie nie tylko od naszych nauczycieli, ale wogóle od ludzi, z którymi współpracowałam podczas projektu. Mam nadzieję, że w przyszłości nadal będę współpracowac z organizacją, która ten ten projekt zorganizowała”.

Niedługo rozpocznie się III etap „Szkoły Polonijnych Liderów Lokalnych”, który będzie trwał w ciągu sierpnia-września 2015 roku. Młodzi liderzy z Żytomierza, odbędą praktyki w pozarządowych organizacjach w Lublinie, po czym  wiosną  zrealizują własne projekty w Żytomierzu.

Przypomnijmy, że podczas I etapu projektu żytomierzanie w Polsce poznawali tajemnice liderstwa i sukcesywnej pracy w grupach.

Alina Dębicka, 28.07.15 r.

{morfeo 914}

{youtube}{/youtube}