Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Polska rozważy możliwość udziału swoich żołnierzy w misji pokojowej na Ukrainie

Polska rozważy możliwość udziału swoich żołnierzy w misji pokojowej na Ukrainie

Źródło - wiadomosci.dziennik.pl

Polscy żołnierze mogą wziąć udział w uregulowaniu konfliktu na wschodzie wyłącznie w ramach misji pokojowej ONZ lub UE.

27 stycznia w wywiadzie dla stacji radiowej RMF polski generał Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej zdementował fakt istnienia możliwości wysłania żołnierzy WP na wschód Ukrainy w celu walki z prorosyjskimi terrorystami i regularnymi oddziałami armii rosyjskiej: „Nie ma ani takich zamiarów, ani planów. Jeżeli będzie przeprowadzona międzynarodowa misja pokojowa pod egidą ONZ lub Unii Europejskiej, to oczywiście – weźmiemy w niej udział”.

Generał zaznaczył, że wysyłanie Polaków na wojnę na Ukrainie przeczy polskiemu ustawodawstwu.

Nie chodzi o to, że boimy się (Rosji). Chodzi przede wszystkim o odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo. Nie ma sensu ryzykować, nie ma sensu robić to, co nie przyniesie efektu ale przeniesie ogromne zagrożenia – powiedział gen. Koziej.

Poza tym, jak twierdzi generał – Ukraina dotychczas nie zwróciła się do Polski z prośbą wysłania jej przedstawicieli dla udziału w jakiejkolwiek misji międzynarodowej.

Na podstawie informacji unian.ua