Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polska razem z Czechami, Słowacją i Węgrami tworzy Telewizję Wyszehradzką

Polska razem z Czechami, Słowacją i Węgrami tworzy Telewizję Wyszehradzką

Konkretne ustalenia w sprawie tego projektu mogą zapaść już na Forum Ekonomicznym w Krynicy, który rozpocznie się 6 września.

Na Forum spotkają się premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz prezes TVP Jacek Kurski.

Robocza nazwa anglojęzycznego kanału informacyjnego, nad którym pracuje TVP to „Telewizja Wyszehradzka” lub „TV V4”.

Na razie nie ma decyzji co do tego, gdzie nowy kanał miałby mieć siedzibę. Na razie jest jednak propozycja, by był to Kraków. Z kolei wszystkie prace adaptacyjne, wyposażenie studia, newsroom mają kosztować – według szacunków TVP – około 17-18 mln zł. Roczny budżet ma być tematem ustaleń, ale w Polsce szacują, że będzie to 120-130 mln zł.

Тowy kanał ma zadanie informować o wydarzeniach w Europie i na świecie oraz komentować je z punktu widzenia Grupy Wyszehradzkiej i interesów tych czterech państw.

Ma także informować świat o wydarzeniach z obszaru Grupy Wyszehradzkiej. Te zadania to będzie gros czasu antenowego. Sporo czasu w ramówce kanału będzie poświęcone na promocję Polski, Węgier, Czech i Słowacji jako krajów utalentowanych ludzi, wspaniałych pomysłów i miejsc wartych odwiedzenia. Tego typu treści stanowiły będą ok. 20 proc. czasu antenowego. Czas poświęcony poszczególnym państwom będzie równy – w odniesieniu do wszystkich pozycji: informacyjnych, publicystycznych i wizerunkowych – mówi WP szef projektu Marcin Stefaniak.

Wzorcami dla kanału miałyby być BBC World, France 24, rosyjska RT czy Al-Dżazira.

Słowo Polskie, wp.pl, 02.09.16 r.