Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polska pomoc nadchodzi na Ukrainę także w postaci kolektorów słonecznych

Polska pomoc nadchodzi na Ukrainę także w postaci kolektorów słonecznych

21 października na dachu winnickiej szkoły „Aist” ruszył montaż kolektorów słonecznych polskiej produkcji, jako jeden z etapów realizacji umowy pomiędzy Ambasadą RP w Kijowie a tą placówką szkolną. Inicjatorem pomysłu jest winnickie Stowarzyszenie Polonijne „Kresowiacy” przy wsparciu KG RP w Winnicy.

Kolejnym etapem realizacji projektu będzie oddanie do użytku nowoczesnego gabinetu polonistyki, który powstał w szkole „Aist”. Z tego gabinetu będą korzystali zarówno członkowie SP „Kresowiacy”, jak i uczniowie szkoły oraz inni Polacy, mieszkający w tym mieście. Naukę języka polskiego prowadzą tutaj nauczycielka z Polski Irena Torbus oraz miejscowa polonistka Nina Czub, która jednocześnie jest dyrektorką polskiej szkoły, działającej przy „Kresowiakach”.

Wskutek realizacji umowy poprzez wykorzystanie energii słonecznej znacznie wzrośnie efektywność systemu ogrzewania w szkole. Także blok kuchenny oraz przedszkole będą korzystały z ciepłej wody przez cały rok, nawet niezależnie od prądu.

Wspólny polsko-ukraiński projekt z wyposażenia winnickiej placówki szkolnej ma także służyć celom promocji polskiego przemysłu, bowiem wszystkie najważniejsze podzespoły, jak same kolektory a także boilery firmy Hewalex zostały wyprodukowane w Polsce. Zachodni sąsiad Ukrainy nie tylko pełni rolę „lokomotywy Europy” ale także pomaga swoim biedniejszym sąsiadom w budowie infrastruktury z wykorzystaniem energooszczędnych technologii.

Projekt z wyposażenia placówek szkolnych w kolektory słoneczne jest już trzecim z kolei, które polskie MSZ realizuje na terenie obwodu winnickiego. Podobne projekty zrealizowano już w Szarogrodzie oraz Murafie.

Jerzy Wójcicki, 21.10.14 r.

GK

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code