Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska pomaga uciekinierom z Donbasu założyć własny biznes

Polska pomaga uciekinierom z Donbasu założyć własny biznes

27 lipca w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie podpisano uroczyście umowę na podstawie której MSZ przekaże UNDP na Ukrainie 2 mln zł na implementację projektu „Promowanie przedsiębiorczości wśród ludności dotkniętej konfliktem na Ukrainie, edycja II”.

Jest to kontynuacja inicjatywy UNDP na Ukrainie, na której realizację Polska przekazała w latach 2015-2016 kwotę 2 936 928 zł. W uroczystej ceremonii wzięła udział Wiceminister Spraw Zagranicznych Joanna Wronecka oraz Blerta Cela, Country Director a,i UNDP Ukraine.

Podczas uroczystości podpisania umowy p.o. Dyrektora UNDP Ukraine Blerta Cela podkreśliła znaczenie zaangażowania Polski w społeczności, które ucierpiały w wyniku konfliktu zbrojnego w Donbasie: „Polska była kluczowym partnerem UNDP w projektach, które ratują życie i wspierają życie. Społeczności, które ucierpiały na konflikcie w Donbasie walczą o podstawowe codzienne przetrwanie. W poprzedniej transzy pomocy Polska wsparła właśnie te kluczowe wyzwania – 200 przesiedleńców wewnętrznych utworzyło biznes plany i uruchamia firmy dające miejsca pracy innym. W obecnej transzy Polska chce wesprzeć 40 firm i stworzyć 150 miejsc pracy. Polska angażuje się w zmiany w życiu ludzkim a zmiany zaczynają się na najmniejszym lokalnym poziomie”.

Minister Joanna Wronecka podkreśliła znaczenie wsparcia właśnie osób przesiedlonych wewnętrznie: „Bardzo dziękuję mojej przyjaciółce pani Dyrektor i chcę podziękować też panu Konsulowi Generalnemu we Lwowie za organizację tego wydarzenia. […] Polska pomaga w wielu rejonach konfliktów zbrojnych. Na Wschodzie Ukrainy skupiamy się głównie na humanitarnych kwestiach: nasza pomoc jest skierowana do dzieci i osób starszych. Ale szczególnie się cieszymy z tych działań w ramach jakich pomagamy w integracji osób przesiedlonych w nowych społecznościach.”

Pani Minister w wizycie towarzyszy delegacja Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ, Ambasador RP w Kijowie  Jan Pieklo i inni pracownicy Ambasady. W ramach wizyty planowana jest również wizytacja beneficjentów projektów finansowanych z Polskiej Pomocy, złożenie kwiatów na Cmentarzu Orląt Lwowskich i spotkanie z osobami wewnętrznie przesiedlonymi.

Igor Gałuszczak na podstawie informacji Agnieszki Piaseckiej, Lwów 28.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code