Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polska „Śnieżka” pomogła w renowacji lwowskiego teatru dramatycznego

Polska „Śnieżka” pomogła w renowacji lwowskiego teatru dramatycznego

We Lwowie w Narodowym Teatrze im. M. Zańkowieckiej trwają rozległe prace remontowo-konserwatorskie z okazji zbliżającego się 100-lecia założenia go jako pierwszego państwowego teatru na Ukrainie. W czasie spotkania z dziennikarzami o własnym doświadczeniu w zakresie alternatywnych podejść finansowania instytucji kultury opowiedział dyrektor generalny teatru Andrzej Maciak.

– Niestety, obecnie Ukraina nie ma takiej ustawy, na podstawie której państwowy teatr mógłby sam siebie utrzymywać. Dlatego więc podjęliśmy się owocnej współpracy z mecenasami i sponsorami, którzy pomagają w uporządkowaniu teatru, wykonaniu niektórych prac remontowych bez wydawania pieniędzy z budżetu państwa. Dzisiaj nasze wspólne z partnerami projekty mogą obejrzeć wszyscy widzowie. Tak, więc przy wsparciu Sp. z o. o. „Śnieżka-Ukraina” dokonaliśmy odnowienia drugiego piętra foyer teatru, dzięki zaś rusztowaniom „Merkury-Centrum” udało się usunąć symbolikę stalinowsko-radziecką nad główną sceną teatru oraz wyremontować maszynerię sceny – zauważył Maciak.

Kolejnym gościem konferencji prasowej był dyrektor generalny polsko-ukraińskiej spółki „Śnieżka-Ukraina”, który opowiedział o swoim doświadczeniu współpracy z państwową instytucją kultury jako sponsor. A zatem, Marek Pawluś przypomniał obecnym o tym, że wsparcie na taką skalę jest bardzo ważne i cenne nie tylko dla tych, komu się pomaga, lecz także i dla samych sponsorów: „Nasze spotkanie z panem Andrzejem Maciakiem nie było przypadkowe. Ponieważ „Śnieżka-Ukraina” na rynku waszego kraju działa w ciągu już ponad dziesięciu lat. Byliśmy zawsze otwarci na współpracę, i kiedy się zwrócił do nas po pomoc, niezwłocznie się na nią zgodziliśmy. Dla nas jest bardzo ważne, że w odnowieniu historycznego pomieszczenia dawnego polskiego teatru Stanisława Skarbka wykorzystano materiały budowlane polskiego producenta. Jest to bardzo symboliczne, gdyż chcemy, aby widzowie, którzy będą przychodzić do teatru, widzieli, jaki jest piękny i wyjątkowy. Wierzymy, że nasza współpraca stanie się dobrym przykładem dla dalszego odnowienia teatru w jego pierwotnym stanie architektonicznym”.

Igor Gałuszczak, Lwów, opracowanie Irena Rudnicka, 11.11.15 r.