Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » “Polska – moja Ojczyzna”

“Polska – moja Ojczyzna”

Uroczystość patriotyczna „Polska – moja Ojczyzna” odbyła się w Żytomierzu oraz w Trokowyczy.

Wspólnie z uczniami z gimnazjum 1 m. Żytomierza i liceum przyrodniczo-ekologicznego na wsi Trokowyczy dzieci stworzyły wyjątkowo ciepłą atmosferę dzięki zaśpiewanym polskim pieśniom i deklamacji znanych polskich wierszy. Po raz pierwszy w murach liceum z dumą zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” – hymn Polski. Anastazja Udowicka  i Karina Wozniuk  opowiadały o symbolach narodowych, barwach flagi Rzeczypospolitej Polskiej, godle oraz o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski. Przyjemną niespodzianką dla słuchaczy było przedstawienie legendy o gnieździe orła białego, wykonane przez uczniów z liceum  Julii Sycz, Jana Logwinczuka, Eugeniusza Siczkarczuka  i Olgi Podgornej .

Na szczególną uwagę zasługuje ciekawa opowieść-legenda o Warszawie w wykonaniu uczniów z gimnazjum 1 w Żytomierzu , a mianowicie Anastazji Udowickiej , Anastazji Magrelo, Anny Liszczenko , Heleny Orfanowej , Kariny Wozniuk, Katarzyny Buchrikidze  i Elżbiety Abakumowej . Występując przed rówieśnikami dzieci przekazywały swoje pozytywne emocje, wzruszenia i przeżycia w nieprzeciętny sposób. Widzowie dowiedzieli się, że według legendy od imion pierwszych gospodarzy Warsa i Sawy powstała osada o nazwie Warszawa, a godłem miasta  do dziś jest piękna syrenka.

Dzieci z obu szkół uczą się języka polskiego na zajęciach fakultatywnych tylko 4 miesiące, ale podczas uroczystości na wysokim poziomie pokazywały swoje umiejętności. Sporo uczniów ma polskie pochodzenie, więc dzięki rodzicom dzieci pamiętają o swojej historycznej ojczyźnie i przeżywają radość z tego, że bez przeszkód mogą posługiwać się własnym językiem i nazywać się Polakami.

O swoim ciekawym doświadczeniu podczas pobytu w Polsce opowiedziała Maryna Żygadło stypendystka Fundacji „Semper Polonia” i studentka Państwowego Technologicznego Uniwersytetu w Żytomierzu.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycił dyrektor liceum przyrodniczo-ekologicznego na wsi Trokowyczy Wiktor Rudyk oraz prezes ŻOZPU W. Laskowska – Szczur. Pan dyrektor Wiktor Rudyk podkreślił, że Polacy i Ukraińcy są narodami ze wspólną i ciekawą przeszłością, więc trzeba  kontynuować współpracę między Polską a Ukrainą, pogłębiając wiedzę o kulturze obu państw. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy potwierdzające udział w uroczystości patriotycznej i prezenty.

Serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, ich rodzicom, gościom, dyrekcji i Żytomierskiemu Obwodowemu Związku Polaków na Ukrainie za wsparcie w przeprowadzeniu uroczystości patriotycznej „Polska – moja Ojczyzna”.

 


 

Za przekazanie nam tej informacji dziękujemy Pani Wiktorii Laskowskiej-Szczur
Prezesowi Zytomierskiego Obwodowego Zwiazku Polakow na Ukrainie
www.zozpu.zhitomir.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code