Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polska młodzież z dawnego Płoskirowa nie zapomina o zachowaniu pamięci o swoich przodkach

Polska młodzież z dawnego Płoskirowa nie zapomina o zachowaniu pamięci o swoich przodkach

Czynny do dziś katolicki cmentarz w Latyczowie położony jest w północno-wschodniej części miasta i zajmuje obszar blisko 5 hektarów. Polskich mogił jest tutaj kilka tysięcy. W głębi nekropolii znajduje się kurhan polskich legionistów walczących w obronie Latyczowa z bolszewikami w 1920 roku.

Po świętach wielkanocnych uczniowie z chmielnickiej Szkoły Języka Polskiego Infiniti, którymi opiekuje się pan Karol i pani Helena wyjechali do Latyczowa w celu posprzątania polskiej nekropolii oraz aby  pomóc w remoncie cmentarnej kapliczki.

Nazar Jurkow, Daria Neczyporuk, Władysław Mogilnikow, Roman Wołowik, Inna Werżykowska oraz Władysław Kordonec za swoją aktywną pracę na rzecz zachowania pamięci o przodkach otrzymali wynagrodzenie w postaci niewielkiej wycieczki, przeprowadzonej przez proboszcza Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Adama Przywuskiego. Ksiądz oprowadził gości z dawnego Płoskirowa po wyremontowanym kościele i wieży oraz opowiedział o burzliwych dziejach kościoła w Latyczowie, który został założony na początku XVII wieku.

Franciszek Miciński, 30.04.15 r., KZ

{morfeo 827}

{youtube}{/youtube}