Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polska młodzież z Ukrainy bierze udział w spotkaniu ekumenicznym we Lwowie

Polska młodzież z Ukrainy bierze udział w spotkaniu ekumenicznym we Lwowie

We Lwowie w dniach 17-25 lipca trwa polsko-ukraińsko-krymskotatarsko-żydowskie spotkanie młodzieży pt. „Arka” (oryginalna nazwa: Kowczeg), w którym bierze udział 37 studentów z Ukrainy.

W czasie warsztatów, część których odbywa się w klasztorze Studytów w Uniowie, młodzież spotyka się z ekspertami, naukowcami, artystami oraz duchowieństwem i bierze udział w zajęciach i treningach integracyjnych w celu budowania więzi międzyetnicznych i stosunków przyjacielskich oraz podołania stereotypów. Studenci poznają podstawy tolerancyjnego współistnienia i solidarności, dyskutują na temat zagrożeń, które niosą totalitaryzmy.

Tegoroczne seminarium zainaugurował ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, który przeczytał lekcję na temat szukania porozumień na podstawie wzajemnego szacunku i tolerancji.

Finałową częścią „Arki” stanie się otwarcie wystawy „Mustafa Dżemilew – niezłomny obrońca wolności i praw człowieka”, prezentującej życiorys lidera narodu krymskotatarskiego, sowieckiego dysydenta, który broniąc praw swoich rodaków do dziś występuje w obronie uniwersalnych ideałów swobody, demokracji i praw człowieka na całym świecie. Sylwetka Dżemilewa, 15 lat życia którego minęło w sowieckich łagrach i więzieniach, stawia go w jednym szeregu z innymi wybitnymi osobistościami, jak np. Wacław Gaweł. Mustafa Dżemilew do dziś walczy o prawo krymskotatatskiego narodu do Krymu, udziela się na rzecz demokracji na Ukrainie oraz stanowczo potępia rosyjską okupację półwyspu krymskiego i agresję na wschodzie państwa ukraińskiego.

Igor Gałuszczak, Lwów, 22.07.16 r.