Jesteś tutaj: Home » Inne » Polska liderem pomocy dla Ukrainy – na pomoc uchodźcom przekazano blisko 6 miliardów złotych

Polska liderem pomocy dla Ukrainy – na pomoc uchodźcom przekazano blisko 6 miliardów złotych

Fot. KPRM

Polska i Polacy zdali w 2022 r. test solidarności – wyciągnęliśmy pomocną dłoń do uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie. Sprawne i szybkie wsparcie sprawiło, że wiele osób znalazło bezpieczne schronienie w naszym kraju. Na pomoc uchodźcom wojennym przekazano blisko 6 mld zł. Przygotowano także ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która zapewniła uchodźcom legalny pobyt w Polsce, dostęp do ochrony zdrowia, prawo do edukacji i do pracy.

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się opis najważniejszych działań polskiego rządu w roku 2022. Oprócz bezpośredniego wsparcia walczącego z Rosją kraju w tym podsumowanie wspomniano także o zwiększeniu siły polskiej armii i bezpieczeństwa Polaków, inwestycjach w bezpieczeństwo energetyczne i rozwój Polski, ochronie polskich rodzin, ambitnym budżecie na rok 2023.

Polska jest także jednym z liderów wsparcia dla Ukrainy. Od początku wojny przekazano sprzęt wojskowy o wartości ponad 2 mld dolarów. Aktywnie wspierana również jest Ukraina na arenie międzynarodowej.

W marcu 2022 r. premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierami Czech i Słowenii, jako pierwsi europejscy przywódcy odwiedzili atakowany Kijów.

Szef polskiego rządu odbył także kilkadziesiąt wizyt zagranicznych, które zmotywowały państwa całej Europy do pomocy naszym bliskim sąsiadom. Premier Mateusz Morawiecki zabiegał również o wprowadzenie ostrych sankcji przeciwko Rosji na forum unijnym.

Słowo Polskie za: KPRM, 8 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code