Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska i Ukraina w procesie transformacji, integracji i wyzwań dla bezpieczeństwa Europy Środkowo – Wschodniej.

Polska i Ukraina w procesie transformacji, integracji i wyzwań dla bezpieczeństwa Europy Środkowo – Wschodniej.

W Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie ukazała się książka autorstwa prof. dr. hab. Józefa M. Fiszera i prof. dr. hab. Tomasza Stępniewskiego pt.: „Polska i Ukraina w procesie transformacji, integracji i wyzwań dla bezpieczeństwa Europy Środkowo – Wschodniej”.

W centrum zainteresowania badaczy znalazły się dwa kraje – Polska i Ukraina – w kontekście Europy Środkowo-Wschodniej. Książka złożona jest z artykułów poświęconych trzem głównym procesom zachodzącym w tej części Europy.

Pierwszym obszarem badań są transformacje w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponad ćwierć wieku, które upłynęło od upadku komunizmu w tej części Europy skłania do refleksji. Z jednej strony mamy Polskę pokazywaną jako wzorzec udanych przekształceń, będącą jednocześnie przykładem dla innych państw w regionie.

Z drugiej zaś strony – Ukrainę, które przeszła już trzy rewolucje (Rewolucja na Granicie, Pomarańczowa Rewolucja i ostatnia na przełomie lat 2013/2014 – Rewolucja Godności zwana także Euromajdanem, ale w przypadku tej rewolucji do chwili obecnej nie widać zmian systemu politycznego, w którym kluczową rolę po dawnemu odgrywają oligarchowie).

Drugi obszar badawczy dotyczył problematyki eurointegracji i roli wielkiego rozszerzenia Unii Europejskiej, a także problemów, które stoją na przeszkodzie współpracy między Ukrainą a Unią Europejską. Trzecią sferę badań poświęcono problemom bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza wojnie Rosji z Ukrainą. Opisane zostały przyczyny, przebieg i następstwa tej wojny tak dla Ukrainy jak i dla całego regionu.

Prezentowana publikacja jest efektem współpracy naukowej Zakładu Europeistyki Instytutu Studiów Politycznych PAN w Warszawie i Katedry Studiów Wschodnich Instytutu Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, oraz współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce. Autorzy wyrażają wdzięczność dla Fundacji Konrada Adenauera w Polsce za owocną współpracę. Recenzentami publikacji są: prof. Dariusz Milczarek z Uniwersytetu Warszawskiego i dr hab. Krzysztof Kozłowski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Sergij Porowczuk, 10.09.18 r.

Tomasz Stępniewski – politolog i prawnik, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Stypendysta Ukraińskiego Instytutu Naukowego w Harvard University. Stażysta w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji, Uniwersytecie w Melbourne (Australia), w Państwowym Uniwersytecie w Tbilisi im. Iwane Dżawachiszwili (Gruzja), Centrum Carnegie w Moskwie, Parlamencie Europejskim w Brukseli, w Państwowym Uniwersytecie „Akademii Kijowsko-Mohylańskiej” w Kijowie, Uniwersytecie im. T. Szewczenki w Kijowie oraz Narodowym Uniwersytecie im. I. Franki we Lwowie.

Józef Maciej Fiszer – politolog, historyk, niemcoznawca: współczesne stosunki międzynarodowe; integracja europejska; Unia Europejska, bezpieczeństwo międzynarodowe; stosunki polsko-niemieckie.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *