Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polska firma Plastics-Ukraina dołączyła do procesu dekomunizacji w Winnicy

Polska firma Plastics-Ukraina dołączyła do procesu dekomunizacji w Winnicy

Firma z polskim kapitałem Plastics-Ukraina, która ma swoje oddziały w kilkunastu miastach na Ukrainie, dofinansowała instalację przestrzenną, zakrywającą posowiecką mozaikę na Placu Europejskim w centrum stolicy Podola.

Nowy baner, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Kresowiacy” przy współpracy z Winnickim Stowarzyszeniem Historycznym, nawiązuje do tradycji Ukraińskiej Republiki Ludowej (1917-1921), polsko-ukraińskiego sojuszu militarnego przeciwko bolszewickiej Rosji oraz promowania nowej wizji polityki historycznej Ukrainy w związku z dekomunizacją.

Wszystkie prace ze strony Plastics-Ukraina koordynowała kierownik winnickiego oddziału firmy, Nadija Wynokurowa. Zainstalowanie banera oraz konstrukcji go mocującej, odbyło się po konsultacjach z dyrektorem generalnym firmy Plastics – Ireneuszem Derkiem oraz burmistrzem miasta Winnicy Serhijem Morgunowym.

Baner „Winnica – czasowa stolica Ukraińskiej Republiki Ludowej” stanie się jednym z ulubionym miejsc winniczan dla robienia tzw. „selfie” i na pewno powtórzy popularność 9-metrowej flagi Ukrainy, która jako pierwsza w ubiegłym roku zakryła sowiecką symbolikę w historycznej części miasta Winnicy.

Kolejny baner, który zamieni „Stolicę URL” na Placu Europejskim, będzie przedstawiał sobą przestrzenną mapę Winnicy z zaznaczeniem wszystkich zabytków zaczynając od czasów I RP do dziś.

Słowo Polskie, 11.10.16 r.