Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska finansuje produkcję biogazu we Lwowie

Polska finansuje produkcję biogazu we Lwowie

W ramach projektu „Produkcja biogazu na oczyszczalniach ścieków – wsparcie miasta Lwowa” do stolicy Galicji Wschodniej przybyła grupa polskich ekspertów z Agencji Rozwoju Regionalnego (FARR).

Realizacja projektu przewiduje zbadanie możliwości zastosowania europejskich technologii na lwowskich przedsiębiorstwach z oczyszczania ścieków dla produkcji biogazu oraz przekazanie miejscowym zakładom komunalnym doświadczenia polskich samorządowców.

Polscy eksperci spotkali się z przedstawicielami przedsiębiorstwa „Administracyjno-Techniczne Zarządzanie” oraz specjalistami z lwowskiego „Wodokanału”. Natomiast naukowcy z „Lwowskiej Politechniki” przedstawili rezultaty badań i własną metodykę dla produkcji biogazu.

– Ścieki zajmują dziś teren ponad 22 ha i spływają na teren oczyszczalni już od lat 60. XX wieku. Dzisiaj widzimy, że pojawia się problem z ich gromadzeniem przez brak miejsca. Dzięki wspólnemu z Polakami projektowi możemy rozwiązać nie tylko problem produkcji energii elektrycznej i biogazu z tych odchodów, lecz także zmniejszyć ilość organicznych substancji w namule o 50 proc., suchych substancji – o 35 proc. a ogólną zawartość ścieków o 33 proc. – mówi doktor nauk technicznych Wołodymyr Żuk z wydziału hydrauliki „Lwowskiej Politechniki”.

– Projekt już został sfinansowany na 230 tys. polskich złotych. Za część z tej kwoty zostanie kupiona specjalny eksperymentalny sprzęt – zaznaczył koordynator projektu Jarosław Marek Gopek.

Wszystkie badania są finansowane z funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski. Pod koniec roku dowiemy się – ile gazu można będzie wydobyć ze ścieków we Lwowie. Wtedy Lwów zwróci się po kredyt do Europejskiego Funduszu Rekonstrukcji i Rozwoju dla całkowitej rekonstrukcji oczyszczalni ścieków w mieście. Jesienią miejscowi samorządowcy wyjadą do Polski na specjalizowane warsztaty w dziedzinie nowoczesnych ekologicznych rozwiązań, produkcji biogazu i ochrony środowiska.

Igor Gałuszczak, Lwów, 15.08.15 r.