Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska delegacja na obchodach 75. rocznicy tragedii w Babim Jarze

Polska delegacja na obchodach 75. rocznicy tragedii w Babim Jarze

Złożenie kwiatów w Babim Jarze przez ukraińską parę prezydencką, prezydenta Europarlamentu Donalda Tuska oraz premiera Ukrainy Hrojsmana. Źródło: TwitterW składzie polskiej delegacji parlamentarnej pod przewodnictwem wicemarszałka Ryszarda Terleckiego, która przybyła do Kijowa by wziąć udział w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę masowych egzekucji w Babim Jarze, znaleźli się posłowie: Waldemar Andzel, Michał Dworczyk, Beata Mazurek, Stanisław Pięta oraz senator Stanisław Gogacz.

Obchody 75. rocznicy masowych egzekucji w Babim Jarze odbywają się w Kijowie w dniach 29-30 września. Uroczystości rozpoczęły się od „spotkania pamięci” z udziałem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki oraz szefów państw, delegacji zagranicznych i gości z całego świata. Główne uroczystości żałobne odbyły się w Narodowym Miejscu Pamięci „Babi Jar”.  Wicemarszałek Ryszard Terlecki oddał hołd ofiarom tragedii sprzed 75 lat. Pamięć pomordowanych uczcił zapalając znicz pod pomnikiem Menorah.

W drugim dniu wizyty wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego wraz z delegacją w Kijowie odbyło się spotkanie z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Oksaną Syroid. W stolicy Ukrainy Terlcki spotkał się także z przewodniczącym Rady Najwyższej Andrijem Parubijem.

Polska delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicz pod Krzyżem Niebiańskiej Sotni, upamiętniającym demonstrantów zabitych na Majdanie w czasie ukraińskiej „rewolucji godności” w latach 2013-2014, w tym kilku polskiego pochodzenia, jak na przykład Leon Polański ze Żmerynki oraz Bogdan Toczyn, posiadającz Karty Polaka z obwodu lwowskiego.

29 września 1941 r., po wkroczeniu armii hitlerowskiej do Kijowa, w pobliskim wąwozie o nazwie Babi Jar Niemcy przeprowadzili masowe egzekucje przebywających w mieście Żydów. Strzałami z karabinów maszynowych przez dwa dni zamordowali ponad 33 tys. osób. W przeciągu następnych dwóch tygodni zabitych zostało jeszcze ok. 17 tys. Żydów. W utworzonym w miejscu zbrodni przez Niemców obozie koncentracyjnym więzieni byli m.in. Ukraińcy, Polacy, Rosjanie oraz Romowie. Do wkroczenia Armii Czerwonej w 1943 r. w obozie życie straciło ok. 30 tys. osób. Źródła historyczne mówią o łącznej liczbie rozstrzelanych w Babim Jarze w latach 1941-1943 wynoszącej od 100 do 150 tys. osób.

Słowo Polskie na podstawie informacji sejm.gov.pl, 30.09.16 r.