Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska czasowo zawiesiła MRG z Ukrainą i Rosją

Polska czasowo zawiesiła MRG z Ukrainą i Rosją

Źródło: ostarbeiter.vn.uaW związku z tym, że w Warszawie w dniach 8-9 lipca odbędzie się szczyt NATO a w Krakowie 20-31 lipca – Światowe Dni Młodzieży 2016, podczas których Polskę odwiedzi w Papież Franciszek, strona polska postanowiła czasowo zawiesić od 4 lipca umowę o małym ruchu granicznym z Rosją i Ukrainą.

Mały Ruch Graniczny został wstrzymany od poniedziałku 4 lipca. Jednocześnie przywrócono także kontrole na granicy wewnętrznej Polski z innymi krajami Unii Europejskiej – z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz w portach lotniczych i morskich.

Zawieszenie będzie trwało do czasu odwołania decyzji o wstrzymaniu małego ruchu granicznego.

Analogiczne tymczasowe ograniczenia są wprowadzane przez stronę rosyjską wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W sobotę, 2 lipca, na stronach Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie pojawił się komunikat potwierdzający zawieszenie MRG przez stronę rosyjską od 4 lipca do odwołania.

Mały Ruch Graniczny między Polską, Rosją i Ukrainą obowiązuje od lipca 2012 roku. Umowa pozwala na bezwizowe przekraczanie granicy w celach turystycznych, rodzinnych i kulturalnych. Lecz większość mieszkańców strefy przygranicznej z obwodu kaliningradzkiego i Ukrainy wykorzystuje przepustki MRG do celów biznesowych, przewożąc do Polski alkohol i papierosy i wwożąc z powrotem materiały budowlane, sprzęt RTV i AGD, wykorzystując różnicę w wartości analogicznego towaru na własnym terenie. Posiadanie przepustki MRG zwalnia od potrzeby robienia wizy do Polski.

Słowo Polskie, 04.07.16 r.