Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska bramą dla ukraińskich startupów w Europie

Polska bramą dla ukraińskich startupów w Europie

Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie Bartosz Musiałowicz, powiedział m.in., że jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa zmierzająca do zainicjowania szerszej współpracy polsko-ukraińskiej w obszarze finansowania innowacji. Fot. WPHI

8 grudnia w Kijowie odbył się finał projektu „Polish-Ukrainian High-Tech Hub 2017”, adresowanego do ukraińskich startupów, wynalazców i innowatorów, jak również do polskich inwestorów i funduszy inwestycyjnych.

W ramach projektu każdy ukraiński startup, innowator, wynalazca i autor innowacyjnego projektu mógł wziąć udział w naborze projektów i zyskać szansę na spotkanie w Kijowie z polskimi inwestorami. Jedynym warunkiem wstępnym udziału w selekcji, było wypełnienie formularza aplikacyjnego w języku angielskim. Do rywalizacji o możliwość spotkania się z polskimi inwestorami zgłosiło się ponad 100 startupów z Ukrainy. Wśród zgłoszonych projektów największą grupę stanowiły propozycje z obszaru ICT (40%), nowatorskie rozwiązania technologiczne z zakresu robotyki, urządzeń medycznych itp. (20%), propozycje z zakresu biotechnologii i nauk o życiu (10%). Wśród zgłoszeń nie zabrakło również projektów związanych z przemysłem motoryzacyjnym, kosmicznym i in.

Projekt „Polish-Ukrainian High-Tech Hub” jest efektem połączenia dwóch rodzajów oczekiwań: z jednej strony przedstawiciele środowisk naukowych na Ukrainie poszukują finansowania swoich projektów i szans wejścia na europejskie rynki, z drugiej strony zaś polski rynek Venture Capital poszukuje nowych, perspektywicznych celów inwestycyjnych. W warunkach zaostrzającej się konkurencji państw o talenty high-tech Polska ma szansę na zajęcie miejsca „hubu” innowacji dla całego regionu.

Otwierając spotkanie inicjator projektu, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie Bartosz Musiałowicz, powiedział m.in., że jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa zmierzająca do zainicjowania szerszej współpracy polsko-ukraińskiej w obszarze finansowania innowacji, wychodząca z jednej strony naprzeciw potrzebom polskich inwestorów, z drugiej zaś spełniająca oczekiwania ukraińskich startupów.
Z kolei Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA Tomasz Pisula powiedział m.in., że Polska jest bramą dla ukraińskich startupów do Europy. Dzięki prawie 3 mld zł dostępnych w konkursie Start in Poland jesteśmy jednym z najlepszych miejsc na świecie dla tego typu projektów.

W otwarciu wydarzenia wzięli również udział Prezes Fundacji Startup Hub Poland Maciej Sadowski, Dyrektor Departamentu Programów Pomocowych Ministerstwa Rozwoju RP Przemysław Derwich, Wicedyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Marek Kuberski oraz Radca Ministra w Ministerstwie Rozwoju RP Krzysztof Siwek.

Następnie Fundacja Startup Hub Poland przeprowadziła wstępną ocenę potencjału zgłoszonych projektów i wytypowała 34 finalistów, którzy otrzymali możliwość zaprezentowania swych propozycji podczas spotkania z inwestorami. Zainteresowanie zapoznaniem się z w/w projektami zgłosiło 16 polskich funduszy Venture Capital, które wzięły udział w spotkaniu (dołączyło do nich również 10 funduszy działających na Ukrainie).

W ramach spotkania, moderowanego przez Prezesa Fundacji Startup Hub Poland Macieja Sadowskiego, finaliści konkursu przeprowadzili prezentację własnych propozycji przed audytorium inwestorów. Następnie odbyły się indywidualne spotkania inwestorów z autorami projektów, w formule speed-dating. Łącznie w wydarzeniu wzięło ok. 200 uczestników.

Projekt Polish-Ukrainian High-Tech Hub 2017 zrealizowano z inicjatywy Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie we współpracy z Fundacją Startup Hub Poland, przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju RP, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA, Instytutu Polskiego w Kijowie oraz programu Polska Pomoc Rozwojowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Słowo Polskie na podstawie informacji WPHI w Kijowie, 17.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code