Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polska – bliska i daleka

Polska – bliska i daleka

18 czerwca dział literatury obcojęzycznej w Chmielnickiej Bibliotece Obwodowej na kolejnym posiedzeniu klubu tolerancji „Razem” (dla uciekinierów ze wschodu Ukrainy), zapoznał obecnych z językiem, historią i kulturą i Poski.

Temat spotkania brzmiał: „Kultura mniejszości narodowych obwodu: Polska – bliska i daleka”. Przed obecnymi na imprezie wystąpili mieszkańcy dawnego Płoskiorwa, mający polskie korzenie, i prezentując „fragment Polski na Podolu”. Opowieść o Polsce (krótko o historii wybitnych ludzi, dialektach polskich) w języku polskim przedstawiła nauczycielka i tłumacz z języka polskiego Ludmiła Dzindziałowska-Zadworna.

Z tłumaczeniem na język  ukraiński  pomagał jej lekarz, wykładowca biologii i higieny Wadym Pelak. Słowo  o Polakach, mieszkających w obwodzie chmielnickim, wygłosił szef Obwodowego Związku Polaków Franciszek Miciński.

Program koncertowy rozpoczął się z występu 13-letniej Wiktorii Werszyńskiej (młodego członka amatorskiego narodowego polskiego zespołu „Rozmaryn”), która recytowała wiersz Władysława Bełzy „Kim ty jesteś”. Pięknie i uczuciowo w wykonaniu 13-letniego Dawida Tesluka zabrzmiał „Polonez” amerykańskiego kompozytora Aleksandra Honoblina – Ukraińca z pochodzenia.

O polskich kompozytorach opowiadała Eugenia Bogdan – muzykolog, dziennikarka i  przewodnicząca Towarzystwa Kulturowo-Edukacyjnego miłośników twórczości F. Lista.

Po mistrzowsku muzykę Chopina na fortepianie wykonała studentka piątego roku Akademii Humanistyczno-Edukacyjnej w Chmielnickim Olga Fedczuk (starszy wykładowca Walentyna Gewał).

Wszystkich obecnych  powitał specjalny gość – przewodniczący Związku Węgrów w Chmielnickim Attila Sikora. Rodzynką koncertu stał się występ amatorskiego narodowego wokalnego zespołu „Rozmaryn”, który przedstawił pięć polskich piosenek  ludowych zaaranżowanych przez kompozytora i wykładowcę muzyki Witalija Samoluka (kierownik artystyczny zespołu „Rozmaryn”).

Na zakończenie niespodzianką były słowa wdzięczności  ze strony gościa z Polski, po raz pierwszy odwiedzającego  Podole i  miasto Chmielnicki – Piotra Brodowicza, który z zachwytem odzywał się o swoich wrażeniach o Ukrainie i pięknie Podola.

Franciszek Miciński, 26.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code