Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polscy urzędnicy policzyli uchodźców i emigrantów z Ukrainy

Polscy urzędnicy policzyli uchodźców i emigrantów z Ukrainy

Polski Urząd do Spraw Cudzoziemców opublikował 31 lipca 2016 r. raport na temat obywateli Ukrainy ubiegających się o legalizację pobytu lub azyl w Polsce.

Z raportu wynika, że większość wnioskodawców są z pochodzenia Ukraińcami – 84 proc., Polacy stanowią zaledwie 7 proc. i 9 proc. to Rosjanie i Tatarzy Krymscy.
44 proc. wniosków zostało złożonych przez kobiety i 56 proc. przez mężczyzn, wyznawcami Islamu jest 11 proc. wnioskodawców, reszta – chrześcijanie (prawosławni, katolicy, protestanci).

26 proc. ubiegających się o pobyt w Polsce ma wykształcenie wyższe, 73 proc. – średnie.

Ponad 90 proc. osób, które przybyły do Polski by szukać lepszego życia, pochodzą z terenów Donbasu i okupowanego przez Rosję Krymu.

Stanem na 31 lipca ponad 1,5 tys. obywateli Ukrainy otrzymuje pomoc socjalną Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Zaledwie 25 osób z tysięcy ubiegających się o azyl, otrzymało status uchodźcy, ponad 90 proc. otrzymało negatywną odpowiedź, niewielka grupa został objęta tzw. ochroną uzupełniającą.

Część mężczyzn w przedziale wiekowym 20-45 lat uciekała z Ukrainy w obawie przed powołaniem do armii i wysłaniem na front. 14 proc. badanych stanowi grupa, niezgodna z polityką DNR, ŁNR czy okupacyjnych władz Krymu. 18 proc. przybyło bezpośrednio z Krymu, znaczna część pochodzi z terenów Donbasu.

W terminie 1.01-31.07.2016 r. polskie władze udzieliły zezwolenia na pobyt stały ponad 4 tys. Ukraińców.

>>>> Raport UDSC <<<<

Słowo Polskie, 02.08.16 r.