Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Polscy sympatycy tzw. „DRL” zrujnowali pomnik ukraińskich żołnierzy UPA

Polscy sympatycy tzw. „DRL” zrujnowali pomnik ukraińskich żołnierzy UPA

Źródło: UkrinformW Werchracie (woj. podkarpackie) na południu Polski członkowie radykalnego polskiego ugrupowania Obóz Wielkiej Polski zniszczyli pomnik, postawiony na grobach 13 żołnierzy UPA.

OWP od dawna współpracuje z terrorystami z Donieckiej Republiki Ludowej a jeden z jego członków – Dawid Hudziec administruje polską wersję strony Novorossia.Today.

W przeciągu 2015-2016 roku na południu Polski zrujnowano 8 miejsc pamięci Ukraińców, także postawionych na mogiłach. Część z nich miała oficjalny status i ich budowa była dofinansowana z funduszy polskiego budżetu.

Pomnik w Werchracie, przygranicznej wiosce z Ukrainą, pojawił się na miejscowym cmentarzu w 1993 roku w miejscu, gdzie są pochowani żołnierze UPA oraz osoby cywilne.

Akt wandalizmu w Werchracie najwyraźniej jest wyrazem celowej prowokacji, mającej na celu skłócenie Ukraińców i Polaków, tym bardziej, że odbył się on z udziałem osób, współpracujących z prorosyjskimi terrorystami z Donbasu.

Słowo Polskie, 10.10.16 r.