Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polscy studenci z AGH w Krakowie wygrali grant na badania w Czarnobylu

Polscy studenci z AGH w Krakowie wygrali grant na badania w Czarnobylu

5 czerwca w Winnicy na Podolu gościła 50-osobowa ekipa studentów i wykładowców z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, którzy przybyli na Ukrainę by wziąć udział w specjalistycznych badaniach na terenie skażonej strefy w Prypeci i okolicach Czarnobyla.

W Winnicy młodzi Polacy oraz znani polscy naukowcy, m.in. prodziekan wydziału fizyki dr Paweł Armatys, dr Paweł Jodłowski, dr Beata Ostachowicz i inni spotkali się ze swoimi ukraińskimi kolegami w Winnickim Uniwersytecie Technicznym, przekazali w darze książki w języku polskim i angielskim Bibliotece im. Timiriaziewa oraz oddali hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i ministrowi w rządzie Symona Petlury Dmytrowi Markowiczowi przy tablicach im poświęconych przy ulicy Sobornej.

Gości z Krakowa w imieniu polskiej wspólnoty miasta powitał prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” Jerzy Wójcicki, który opowiedział krótko o śladach polskiej przeszłości miasta, spotkaniu Piłsudskiego z Petlurą, które odbyło się tutaj w 1920 roku oraz o trzech fortecach, które istniały w polsko-litewskiej dobie na terenie Winnicy.

Spotkanie z polską młodzieżą uwieńczono wykonaniem piosenki „Hej, sokoły”, słowa której, jak okazało się, są dobrze znane wszystkim studentom-fizykom z AGH. Na pożegnanie młodzi naukowcy otrzymali na pamiątkę świeży numer gazety „Słowo Polskie”.

Kolejnym punktem na mapie podróży Polaków z Krakowa będzie miasto – „widmo” Prypieć.

Słowo Polskie, 05.07.16 r.