Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polscy samorządowcy na Centralnym Podolu

Polscy samorządowcy na Centralnym Podolu

Źródło: ogo.uaW dawnym Płoskirowie odbyło się spotkanie poświęcone samorządności i łączeniu miejscowości w mocne ośrodki administracyjne na terenie obwodu chmielnickiego.

Udział w przedsięwzięciu wzięli przedstawiciele nowo powstałych wskutek reformy połączonych jednostek, strukturalnych pododdziałów Administracji Obwodowej i innych organów władzy oraz społeczni aktywiści.

Swoim doświadczeniem w przeprowadzeniu reform dzielili się przedstawiciele lokalnego samorządu z Polski: Ernest Nowak – burmistrz miasta i gminy Zagórz (woj. podkarpackie), Andrzej Kuźmiński – dyrektor Biblioteki Miejskiej w Lesznie (woj. wielkopolskie), Paweł Mentelski – trener, konsultant do spraw strategii, programów i audytu stałego rozwoju, managementu organów miejscowego samorządu, Jarosław Bittel – prawnik, konsultant do spraw strategii, programów i audytu stałego rozwoju, zarządzania organami miejscowego samorządu. Oni opowiedzieli o tym, jak odbywało się połączenie poszczególnych jednostek w Polsce, wyjaśnili zagadnienia w ustawodawstwie dot. lokalnego samorządu w ich kraju.

Na konferencji poruszono następujące pytania:

1. Przesłanki reformy decentralizacji w Polsce. Utworzenie gmin i ich uprawnienia. Po co jest potrzebna decentralizacja i współudział w lokalnych decyzjach?

2. Przesłanki reformy administracji miejscowego samorządu w Polsce. Struktura i funkcjonowanie samorządowej administracji w Polsce – aktualna i ogólna charakterystyka.

3. Administracyjna reforma – samorząd jednostki: aspekty prawne i charakterystyka organu miejscowego samorządu – przykład wiejskiej gminy (ogólna charakterystyka; organy; organizacyjna struktura, statut i budżet).

4. Administracyjna reforma – samorząd w powiecie: charakterystyka samorządu na przykładzie powiatu.

5. Doświadczenie decentralizacji organów władzy w Polsce i jej skutki dla rozwoju gmin i regionów (praktyczne przykłady z Polski). Korzyści i koszta reformowania systemu państwowego zarządzania.

Sergiusz Tolstichin, Franciszek Miciński, 03.06.16 r.