Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polscy rolnicy usilnie ubiegają się o wizy dla pracowników z Ukrainy

Polscy rolnicy usilnie ubiegają się o wizy dla pracowników z Ukrainy

Są gotowi nawet by zabierać pracowników zza wschodniej granicy już za przejściem granicznym po polskiej stronie.

Zarząd Krajowej Izby Rolnictwa w Polsce zwrócił się do Ministra Spraw Zagranicznych o interwencję w sytuacji, w której pracownicy sezonowi z Ukrainy nie mogą przyjść do pracy.
KIR oczekuje, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych podejmie konkretne działania w celu otwarcia polskich konsulatów i centrów wizowych na Ukrainie i Białorusi w celu wydawania wiz pracownikom migrującym.

Rolnictwo, pomimo zerwania niektórych łańcuchów dostaw, pozostaje stabilnym fundamentem w walce z zagrożeniami stwarzanymi przez epidemię, a rolnicy ciężko pracują, aby utrzymać ciągłe dostawy żywności. Dlatego konieczne jest wdrożenie rozwiązań mających na celu zapewnienie i zagwarantowanie dostępności siły roboczej”- czytamy w apelu instytucji.

Ponadto polskiego ministra spraw zagranicznych zapytano o możliwość umożliwienia pracownikom z Ukrainy i Białorusi pieszego przekroczenia polskiej granicy. Z drugiej strony powinni być podejmowani bezpośrednio przez zatrudniających rolników.

Niedawno Związek Polskiego Przemysłu Chłodniczego i Krajowe Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw zwrócił się do Premiera RP z prośbą o ułatwienie przekraczania granicy pracownikom sezonowym z Ukrainy.

Według ekspertów, jeśli ograniczenia kwarantanny utrzymają się do czerwca, nawet 480 000 pracowników z Ukrainy nie przyjdzie do pracy w Polsce.

Aby uchronić rolników przed dotkliwym brakiem siły roboczej, polski minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski zaproponował nowe zasady kwarantanny dla pracowników sezonowych z Ukrainy, którzy chcą teraz przyjechać do pracy.

Według ekspertów, jeśli ograniczenia kwarantanny utrzymają się do czerwca, nawet 480 000 pracowników z Ukrainy nie przyjdzie do pracy w Polsce.

Sergij Porowczuk za: yavp.pl, 13 maja 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code