Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polscy ortopedzi zoperowali troje lwowskich dzieci z wadami kręgosłupa

Polscy ortopedzi zoperowali troje lwowskich dzieci z wadami kręgosłupa

Fot. Zaxid.net

Po rocznej współpracy lekarze z Wrocławia podpisali memorandum z Lwowskim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym.

Już po raz czwarty ortopedzi ze Szpitala Uniwersyteckiego we Wrocławiu przyjechali do Dziecięcego Szpitala Klinicznego we Lwowie, aby razem z miejscowymi chirurgami nieodpłatnie przeprowadzić operacje  trzech pacjentów, którzy mają skomplikowane zwyrodnienia kręgosłupa.

Jeden z nich – to trzynastoletnia Chrystyna Katyńska. Po operacji, która odbyła się w poniedziałek, 19 marca, dziewczynka czuje się dobrze. Matka pacjentki wspomina, że problemy z kręgosłupem zaczęły się, kiedy jej córka miała trzy lata. W czwartym stadium skoliozy operacja już była nieunikniona.

„Od szóstego roku życia Chrystyna nosiła gorsety oraz chodziła na masaż i pływała. Jednak, gdy zaczęła się dojrzewać,  stawać się doroślejsza, stan nagle się pogorszył” – opowiada matka Anna Katyńska.

Skoliozę kręgosłupa dziewczynce usunęli ortopedzi Dziecięcego Szpitala Klinicznego pod kierunkiem polskiego profesora Krzysztofa Kołtowskiego. Wewnątrz kręgosłupa dziewczynki umieszczono metalową konstrukcję. W tym czasie neurochirurdzy pilnowali, aby lekarze nie uszkodzili rdzenia kręgowego Chrystyny.

„Założyliśmy specjalny system implantów, stosując tak zwaną metodę wzrostu kręgosłupa. Na taką operację ortopedzi decydują się nie w zależności od wieku pacjenta, tylko od tego, na ile poważne jest skrzywienie jego kręgosłupa” – wyjaśnia lekarz ortopeda Krzysztof Kołtowski.

Z polskimi ortopedami Dziecięcy Szpital Kliniczny Lwowa współpracuje od marca 2017 roku. Ze szpitalem we Wrocławiu podpisano memorandum,  następnym razem zagraniczni lekarze odwiedzą Lwów w czerwcu.

Irena Rudnicka na podstawie informacji ukraińskich mediów, 24.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code