Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polscy i ukraińscy ikonopisarze przekazali swoje dzieła lwowskim i polskim szpitalom

Polscy i ukraińscy ikonopisarze przekazali swoje dzieła lwowskim i polskim szpitalom

We lwowskiej cerkwi Pokrowy (dawnym kościele Św. Mikołaja) zostały uroczyście poświęcone i przekazane przedstawicielom wojskowych szpitali ikony, stworzone w 2014 roku przez malarzy z Polski i Ukrainy.

Wówczas w ramach międzynarodowego pleneru, poświęconego Bohaterom Niebiańskiej Sotni i ATO, który odbywał się w Kijowie, namalowano kilkadziesiąt ikon, przekazanych szpitalom w Warszawie, Lublinie i Przemyślu na znak podziękowania za polską pomoc dla Ukraińców podczas Rewolucji Godności.

Metropolita Lwowski i Sokalski UPC KP Dymytrij, który poświęcił ikony, zaznaczył, że ta wspólna charytatywno-duchowa akcja ma na celu pojednanie artystów obydwu narodów. – Łączymy się tym uczynkiem w modlitwie o Ukrainę – mówił. Zastępca kierownika Wojskowo-Medycznego Szpitala Klinicznego Zachodniego Regionu płk. Wasyl Zajcew powiedział: „My pracownicy wojskowej służby medycznej mamy pewność, że te ikony dodadzą sił naszym lekarzom podczas leczenia żołnierzy rannych w operacji antyterrorystycznej”.

Igor Gałuszczak, Lwów, 21.03.16 r.