Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polscy harcerze w Narodowym Sanktuarium Maryjnym w Berdyczowie

Polscy harcerze w Narodowym Sanktuarium Maryjnym w Berdyczowie

Na placu przed Sanktuarium Narodowym w Berdyczowie zebrało się wiele ludzi. Jest trochę zimno. Na co oni czekają?

Brzmi dzwonek. Z kościoła, przez boczne drzwi  wychodzi procesja. Teraz Centralne Drzwi zostaną otwarte. Po krótkiej modlitwie biskup Jan Purwiński mówi: „Otwórz nam, Panie, Drzwi Miłosierdzia Twego, daj nam doznać Twojego Miłosierdzia”.

Zgodnie z rozporządzeniem Papierza Franciszka, oraz Arcybiskupa Piotra Malczyka, powstała lista – spis kościołów w których będą otwarte Drzwi  Miłosierdzia. W Rok Miłosierdzia Kościół daje możliwość pojednania. Niektóre warunki odpustu były uproszczone na ten Rok.

Otworzyły się Drzwi Święte. Na początku Eucharystii  ks. Proboszcz Rafał Myszkowski OCD przedstawił gości. Były to zastępca burmistrza Walentyna Adamenko oraz deputowany Wasyl Tołoczko, oraz harcerze z Polski – około 30 osób.

Na kazaniu bp Jan przypomniał, że Ikona Matki Bożej przypomina nam o Jej opiekę nad nami. Jesteśmy potomkami tych kto Ją zaprosili do Berdyczowa. Bogurodzica chce nas prowadzić do Miłosiernego Boga. Bóg  stoi u drzwi i kołacze. Drzwi mogą być zamknięte… On wyprzedza nas i daje możliwość pojednania… Niektórzy pokładają ufność w pieniądzach, kumoterstwie, nałogach, ale  kiedy trafi się bieda – to wołają do Boga. Grzech jest powodem podziałów i wojny.

Po Mszy Św. harcerze opowiedzieli o swojej działalności. Oni powracali właśnie z Dołbysza w ramach operacji „Paczka”, podczas której przekazali najbardziej potrzebującym rodakom żywność, zebraną w Polsce.

Młodzież z kraju przodków zwiedziła w Berdyczowie muzeum Józefa (Konrada) Korzeniowskiego, oraz ekspozycję, poświęconą ojcom Karmelitom.

Królowo Pokoju módl się za nami.

Leon Mały, zdjęcia: MR, 21.12.15 r.


{morfeo 1079}

{youtube}{/youtube}