Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polscy harcerze przekazali ukraińskiej młodzieży Betlejemskie Światełko Pokoju

Polscy harcerze przekazali ukraińskiej młodzieży Betlejemskie Światełko Pokoju

Ogólnoeuropejska akcja „Betlejemskie Światełko Pokoju” dotarła na Ukrainę. 14 grudnia polscy harcerze z Hrubieszowa na przejściu granicznym „Uściług-Zosin” przekazali ukraińskiej młodzieży z łuckiego i rówieńskiego Płasta symboliczny ogień, zapalony w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

Oficjalne przekazanie Światełka, wzbogacone ukraińskimi i polskimi kolędami odbyło się na moście łączącym obydwie strony Bugu. W uroczystości wzięło udział duchowieństwo, przedstawiciele lokalnych władz oraz młodzież szkolna z Włodzimierza Wołyńskiego. Chrześcijańskie pojednanie odbyło się przy pomocy wspólnej modlitwy i śpiewu.

Polacy i Ukraińcy wymienili się prezentami, płastuni zaśpiewali pieśń Betlejemskiego Światełka Pokoju.

Następnie światełko z Betlejem powędrowało do Równego, Kołek i Łucka. W Łucku ono zostanie przekazane wiernym z rzymskiej katedry Piotra i Pawła (18 grudnia od 10.00), Swiato-Troickiego Soboru (19 grudnia od 19.00) oraz wspólnocie mieszkańców miasta (5 stycznia).

Sergij Porowczuk na podstawie informacji volynpost.com, 15.12.16 r.