Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polscy dziennikarze wezwali Rosję do natychmiastowego uwolnienia Suszczenki

Polscy dziennikarze wezwali Rosję do natychmiastowego uwolnienia Suszczenki

Źródło: UkrinformUkraiński dziennikarz UKRINFORM Roman Suszczenko, 30 września 2017r. został zatrzymany przez rosyjskie służby w Moskwie. Tydzień później FSB oskarżyła go o szpiegostwo, twierdząc, że Suszczenko jest współpracownikiem ukraińskiego wywiadu. Strona ukraińska sprostowała to, wydając oficjalne oświadczenie, że ono nie jest prawdziwe.

Nie zważając na presję krajów zachodnich i ukraińskiej dyplomacji Lefortowski Sąd Rejonowy w Moskwie przedłużył termin trzymania Suszczenki pod wartą do 30 kwietnia 2017 r.

Roman Suszczenko pracował w ukraińskiej agencji informacyjnej UKRINFORM od 2002 roku. Od 2010 roku do momentu uwięzienia go przez Rosjan Suszczenko pełnił funkcję własnego korespondenta UNIAN we Francji.

Do sprawy uwolnienia ukraińskiego dziennikarza dołączyło się Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, uchwalając rezolucję „Ataki na dziennikarzy i wolność mediów w Europie”. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich 3 lutego wydało w tym celu specjalne oświadczenie:

Oświadczenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w sprawie uwolnienia Romana Sushchenki, 3 lutego 2017 r.

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wzywa władze rosyjskie do oddalenia oskarżeń przeciwko dziennikarzowi ukraińskiemu Romanowi Sushchenko oraz do podjęcia działań zmierzających do jego natychmiastowego uwolnienia.

Roman Sushchenko, paryski korespondent ukraińskiej agencji prasowej Ukrinform, przebywa w rosyjskim areszcie od 30 września 2016 roku. Został aresztowany w Moskwie pod zarzutem szpiegostwa. Dziennikarz nie dostał pozwolenia na spotkanie z rodziną  ani na spotkanie z duchownym prawosławnym. Nie może czytać prasy ukraińskiej pomimo tego, że jest to zgodne z regulaminem aresztu. Pod koniec stycznia przedłużono mu areszt do końca kwietnia 2017 roku.

Zarząd Główny SDP

Słowo Polskie, 04.02.17 r.