Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Polscy celnicy uczą się od ukraińskich kolegów

Polscy celnicy uczą się od ukraińskich kolegów

Zdjęcie pobrano z www.dw.de Polska zainteresowała się systemem wczesnego zawiadamiania ukraińskiej służby celnej i granicznej o przekroczeniu granicy przez zorganizowane grupy turystów. Taki system sprawdził się na ukraińskich lotniskach oraz przejściach granicznych podczas EURO-2012 i działa do dziś.

Główne zasady systemu polegają na tym, że organizatorzy wyjazdów turystycznych zawczasu informują pograniczników o składzie turystycznych grup i po przybyciu na granicę, załatwiane są tylko formalnie procedury poza kolejką. Więc, czas oczekiwania pasażerskiego autobusu na przejściu granicznym nie trwa dłużej niż 15-20 minut.

Na dniach (druga połowa sierpnia br.) odbyło się spotkanie celników i pograniczników obydwu państw, zainicjowane polską stroną, na którym Polacy interesowali się, na ile system wczesnego zawiadamiania jest efektywny. Dziś polska Straż Graniczna już planuje rozszerzyć wymianę informacją o zorganizowanych grupach turystycznych z Ukrainą oraz spróbuje wprowadzić podobny system na własnym terenie.

Ania Szłapak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code