Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polscy bohaterowie na ziemi ukraińskiej

Polscy bohaterowie na ziemi ukraińskiej

Tadeusz Krząstek na polskim cmentarzu w SławucieKrok po kroku odradzamy naszą prawdziwą historię. Do dziś mało wiemy o walce z bolszewikami u nas w Sławucie. Nawet nie domyślamy się, że w 1920 roku właśnie tu odbyła się jedna z większych bitew polskich ułanów z Baszkirską brygadą bolszewickiej Rosji.

Wówczas „Za naszą i waszą wolność” swoje życie na ołtarzu obrony wiary i wschodnich krańców Europy złożyli Polacy z różnych regionów Polski. Dziewięć z nich, co potwierdzają dokumenty historyczne, są pochowane w Sławucie na polskim cmentarzu w centrum miasta.  Ich imiona i nazwiska wypłynęły na jaw w 2015 roku dzięki poszukiwawczej pracy członków oddziału  Związku Polaków w Sławucie – Pani Katarzyny Siewicz i Julii Opanasiuk. Niestety groby poległych bohaterów nie zachowały się. Radzieckie władze zrównały ich z ziemią.

Obecnie, prowadzone są prace w celu uczczenia pamięci poległych w walce z bolszewikami polskich żołnierzy. Niedawno Sławutę odwiedził wykładowca Studiów Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego płk. Tadeusz Krząstek. Dzięki jego wysiłkom możliwie uda się znaleźć środki na postawienie znaku pamiętnego w miejscu gdzie są pochowani Polacy.

Tę inicjatywę ekspert w dziedzinie polskiego oręża w 1920 roku omawiał z władzami miasta Sławuty. Po załatwieniu wszystkich formalności kamień z tablicą zostanie uroczyście odsłonięty na starym polskim cmentarzu.

Igor Panasenko, 11.09.16 r.