Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polscy biskupi odnowili „Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi”

Polscy biskupi odnowili „Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi”

Fot.: Radio Maryja

W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, we wtorek 6 czerwca, podczas głównych polskich uroczystości setnej rocznicy objawień fatimskich, odczytano „Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi”.

Tekst aktu odczytał arcybiskup Stanisław Gądecki, w obecności biskupów, pary prezydenckiej, premier, ministrów, parlamentarzystów i tysięcy wiernych.

– Oto mija już sto lat od Twojego objawienia się trojgu dzieciom w Fatimie, gdzie prosiłaś o modlitwę i pokutę za grzeszników oraz o nawrócenie. Dzisiaj stajemy przed Tobą my, polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy i zwracamy się do Twego Niepokalanego Serca, postanawiając rzetelnie odpowiedzieć na Twoją prośbę – czytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Pierwszy raz polski episkopat dokonał podobnego aktu w 1946 r. na Jasnej Górze, pod przewodnictwem ówczesnego prymasa kard. Augusta Hlonda. 8 września akt ten ma być powtórzony w każdej diecezji parafii i rodzinie. Akt poświęcenia ma być – według Kościoła – wypełnieniem woli Matki Bożej, która właśnie w Fatimie prosiła o zawierzenie jej świata. Wolę tą po raz pierwszy spełnił papież Pius XII w 1942 r.

W akcie jest mowa o obronie godności kobiet, wspomaganiu małżeństw oraz o obronie życia poczętego. Pod dokumentem swoje podpisy złożyli polscy biskupi.

Podczas uroczystości homilię wygłosił bp Virgílio Antunes z portugalskiej diecezji Coimbra, były rektor sanktuarium w Fatimie. Mówił on, że nie tylko w XX wieku świat był areną degradacji godności ludzkiej, prześladowań, ludobójstwa i wojen, a podobnie dzieje się w wieku XXI. Biskup Antunes zwrócił uwagę, że codziennie słyszymy o prześladowaniach chrześcijan, o uchodźcach, o terroryzmie, o zamachach na życie niewinnych istot: dzieci, chorych i starców oraz o innych formach okrucieństwa i zniewolenia.

Oprócz pary prezydenckiej i premier Beaty Szydło, na zakopiańskich uroczystościach byli obecni m.in. ministrowie: Elżbieta Rafalska, Andrzej Adamczyk, Antoni Macierewicz i Jan Szyszko.

Słowo Polskie, PAP, dzieje.pl, 07.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code