Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polonika.gov.pl – portal o polskim dziedzictwie kulturowym

Polonika.gov.pl – portal o polskim dziedzictwie kulturowym

Fot. polonika.gov.pl

Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło portal Polonika o polskim dziedzictwie kulturowym za granicą.

Nowe źródło informacji dokumentuje obiekty powstałe do 2000 roku na ziemiach, które nie znajdowały się w granicach Rzeczpospolitej.

– Portal jest wypełnieniem pewnej luki, bo zdecydowanie za mało informacji na ten temat było dostępnych; w tej chwili to zostaje przełamane – mówił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Portal polonika.gov.pl. zawiera pięć wyszukiwarek i prawie pół tysiąca haseł z zakresu malarstwa, rzeźby czy założeń urbanistycznych na obszarze ponad 50 państw. Umieszczane są w nim nie tylko dzieła stworzone przez polskich artystów, ale również prace o polskiej tematyce, wykonane przez obcokrajowców, bądź powstałe z fundacji polskich rodzin.

– Portal jest projektem otwartym – przygotowywane są nowe hasła, te już istniejące są na bieżąco uzupełniane i poprawiane, wzbogacana jest również ich dokumentacja wizualna (zamieszczane będą zarówno archiwalne, jak i aktualne zdjęcia obiektów). Każda osoba odwiedzająca stronę może włączyć się w jej tworzenie – zgłaszając na znajdujący się na stronie adres kontaktowy obiekty nowe lub informacje dotyczące tych już istniejących – napisano w informacji prasowej MKiDN.

Słowo Polskie, 13.06.17 r.

1 Comment

  1. Doskonała idea i jak zauważyłem świetnie dopracowana. Spodobała mi się mapka z naniesionymi obiektami, dzięki której od razu widać jak duży wpływ mają Polacy na kulturę całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code