Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polonijne spotkania – 2015

Polonijne spotkania – 2015

W dniach 29 czerwca – 10 lipca 2015 roku w Oborach pod Warszawą, odbyły się IX Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą, zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej dla nauczycieli polonijnych z całego świata. Uczestnicy warsztatów przyjechali do Polski z Belgii, Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Francji, Kanady, Niemiec, Rosji, Węgier, Włoch, najwięcej było uczestników z Ukrainy.

Koordynatorem całego programu jest Olga Tumińska, która przez cały czas trwania Spotkań zajmowała się programem i uczestnikami. We wtorek na początek uczestników przywitał dr Łukasz Kamiński – prezes IPN. Codziennie w pierwszej połowie dnia odbywały się po dwa wykłady znanych historyków: prof. Jana Zarycha „Wychowanie patriotyczne dziś, czyli tylko z historią w przyszłość”, prof. Joanny Wojdan „Aktywne metody nauczania historii”, dr. Jana Szkudlińskiego „Polacy na frontach II wojny światowej”, dr Adama Puławskiego „Polskie Państwo Podziemne – cel, idea, koncepcja Polski powojennej”, dr Pawła Kosińskiego „Okupacja niemiecka i sowiecka – porównanie”, prof. Tadeusza Wolszy „Czym miała być? Czym była powojenna Polska”, dr Piotra Contarczyka „System komunistyczny w Polsce – instalacja i opór”, prof. Jerzy Eislera „Polskie miesiące”, dr Tadeusza Ruzikowskiego „Solidarność i przełom 1989 r.”.

W drugiej połowie dnia na uczestników czekały różne warsztaty: Karoliny Kolbuszewskiej „Polak Mały, historia w kolorach”, „Ocaleni z nieludzkiej ziemi”, Marii Halasz „Daty, które powinien znać każdy Polak”, „Polskie  Państwo Podziemne jak o tym uczyć najmłodszych”, dr Tomasza Gintera „Polacy na frontach II wojny światowej”, Zofii Fenrych „Mój rówieśnik – II wojna”, Macieja Rędziniaka „Polskie symbole narodowe”, Olgi Tumińskiej „Polskie miejsca pamięci na świecie”, „Jak klocki domina”, Agnieszki Jaczyńskiej „Polskie podziemia niepodległościowe”, Katarzyny Ciegieły „Jak można uczyć o „Solidarności”.

Wieczorami też nie było czasu na nudę, oprócz oglądania historycznych filmów, goście uczyli się polskich tańców ludowych: poloneza, krakowiaka, oberka.

W weekend odbyła się dwudniowa wycieczka do Śląska. Pierwszego dnia zwiedzano Katowice: kopalnie „Wujek”, Muzeum Powstań Śląskich oraz Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków. Następnego dnia grupa uczestników „Spotkań z Historią” pojechała do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, potem do Częstochowy.

Jeden z dni warsztatów poświęcono poznawaniu pracy polskich historyków w Instytucie Pamięci Narodowej. Goście zobaczyli archiwa, laboratorium IPN. Oprócz zwiedzania turystycznej Warszawy,  Jacek Pawłowicz pokazał im warszawskie ślady podziemia niepodległościowego, Łączkę (kwatera L, gdzie pogrzebano represjonowanych  za czasów komuny) na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim.

Na zakończenie kursu każdy uczestnik dostał dużo edukacyjnych materiałów i historycznych książek okresu 1939-1989, wspólne zdjęcie i dyplom.

Julia Nowicka, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 18.07.15 r.