Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Polonia” czyta Zapolską

„Polonia” czyta Zapolską

„Narodowe Czytanie 2021” w Centrum „POLONIA” odbyło się 4 września.

Czytaliśmy wspólnie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Jest to już dziesiąte jubileuszowe Narodowe Czytanie, na którym spotykamy się, aby wspólnie czytać klasykę literatury polskiej.

Ponad 50 osób z Centrum „Polonia” i Winnickiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego zebrało się w Centrum Kultury Polskie im. I. J. Paderewskiego. Obecna była małżonka konsula generalnego pani Maria Ciarcińska, która w słowie powitalnym wspomniała, że utwór ten, który powstał został napisany ponad sto lat temu, cieszy się powodzeniem. Zwróciła też uwagę wszystkich uczestników, że utwór został napisany w Lwowie, gdzie też na początku XX wieku rozgrywa się akcja utworu. Pan rektor WNTU Wiktor Biliczenko podkreślił, jak ważnym jest wspólne czytanie i nawet w czasie konieczności dotrzymania zasad bezpieczeństwa należy dbać o to, żeby się rozwijać i spotykać się razem. Obecna była także pani prorektor Switłana Denysiuk.

Nauczycielka języka polskiego z CRP „Polonia” Wiktoria Konowałowa przygotowała prezentacje o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej. O ile tegoroczna lektura jest sztuka teatralną – każdy dostał większą lub mniejszą rolę do czytania. Oksana Walczuk-Orkusza przygotowała teksty i zadbała o obsadę aktorską wspólnego czytania, a Tetiana Zielińska wystąpiła w roli narratora. Spotkanie poprowadziła pani prezes Maria Kozyrska. Wszyscy uczestnicy dostali specjalnie wydrukowany egzemplarz komedii Gabrieli Zapolskiej oraz pamiątkowe dyplomu. I jak zawsze – na zakończenie słodki poczęstunek i wymiana wrażeń przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Projekt jest realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Dziękujemy Konsulat Generalny RP w Winnicy za obecność i piękne prezenty książkowe oraz Centrum Kultury Polskiej. im. Paderewskiego na Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Winnicy za gościnność.

Eugenia Mazur, Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, Fot. Aleksy Mazur, 8 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code