Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polacy zablokowali niekorzystną decyzję KE w sprawie OPAL

Polacy zablokowali niekorzystną decyzję KE w sprawie OPAL

Trybunał Sprawiedliwości UE przychylił się do polskiego wniosku dotyczącego gazociągu OPAL, zawieszając wykonanie kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która była korzystna dla Gazpromu, stanowiła zaś zagrożenie dla bezpieczeństwa głównie Polski i Ukrainy.

Wspomniana decyzja Komisji Europejskiej, pozwalała Gazpromowi na zwiększenie wykorzystania przepustowości gazociągu OPAL (niemieckiej odnogi Nord Stream) z 50 do 80 proc.

Polska spółka PGNiG zaskarżyła decyzję KE ws. OPAL w Trybunale Sprawiedliwości UE i domagała się zawieszenia jej wykonywania do momentu rozstrzygnięcia tego sporu, który może potrwać przez nawet kilka lat. Ważne, że do tego czasu Gazprom nie może korzystać z przywilejów wynikających z kontrowersyjnej decyzji KE.

Władze w Kijowie uznały decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszeniu realizacji ugody Komisji z Gazpromem za skutek skoordynowanych działań Polski i Ukrainy, traktując ją jako blokadę prób Rosji zmniejszyć tranzyt gazu do UE przez Ukrainę i Polskę.

– Ukraina będzie nadal broniła swoich interesów w obszarze energetyki zarówno przed Trubunałem Sprawiedliwości jak i poprzez mechanizmy przewidziane przez umowę stowarzyszeniową pomiędzy nią a UE – powiedział Swiatosław Cegołko, rzecznik Petra Poroszenki.

W złożonej do Trybunału skardze PGNiG zwrócił uwagę na niezgodność Decyzji KE z przepisami Traktatu o Unii Europejskiej, Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Umowy Stowarzyszeniowej UE – Ukraina. Wskazał także na złamanie szeregu przepisów Dyrektywy 73/2009 ws. zasad wspólnego rynku gazu UE i poważne, negatywne konsekwencje, jakie dla bezpieczeństwa, stabilności i konkurencyjności dostaw gazu do Polski miałoby zwiększenie dostępu Gazprom do gazociągu OPAL.

Słowo Polskie, money.pl, minprom.ua, 30.12.16 r.