Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polacy z Wilna uświetnili obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Narodowego Święta Konstytucji w winnickim okręgu konsularnym

Polacy z Wilna uświetnili obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Narodowego Święta Konstytucji w winnickim okręgu konsularnym

26 kwietnia w Żytomierzu oraz 27 kwietnia w Winnicy odbyły się imprezy z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Konstytucji organizowane przez Konsulat Generalny RP działający w stolicy Podola.

Setki Polaków z obwodów winnickiego, żytomierskiego, czerniowieckiego i chmielnickiego, przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych oraz duchowieństwo obejrzeli monodramat „Zapiski oficera Armii Czerwonej”, przygotowany przez artystów Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie.

W Winnicy pierwsza część uroczystości odbyła się w budynku Filharmonii Obwodowej. Goście z Wilna, w mundurach oficerów Wojska Polskiego z okresu międzywojennego wykonali szereg piosenek patriotycznych z akompaniament gitary.Przybyli powitani zostali , przez  honorowych gości na czele z gospodarzem imprezy konsulem generalnym RP w Winnicy Damianem Ciarcińskim. Następnie obejrzeli spektakl ,„Zapiski oficera Armii Czerwonej” , który jest psychologicznym rysem typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich, nie potrafiącego zdobyć się na samodzielne myślenie, o zachowaniu zmechanizowanym i opartym na strachu, posłuszeństwie, ideologii bolszewickiej oraz nienawiści do wyimaginowanych  polskich wrogów. Spektakl wywarł duże wrażenie na gościach, oraz rozbawił ich.  Aktorzy byli żegnani gorącymi brawami.

Po części artystycznej przyszedł czas na wykwintny poczęstunek w najlepszych tradycjach kuchni europejskiej i ukraińskiej. Jedzenie pobłogosławił biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski. Przedstawicieli polskiej dyplomacji oraz miejscowych Polaków, zgromadzonych w restauracji Welur po kolei witali zastępca przewodniczącego Winnickiej Administracji Obwodowej Andrij Gyżko, Winnickiej Rady Obwodowej Oleksander Kruczeniuk, zastępca burmistrza miasta Chmielnickiego Aleksander Honczaruk, wice-konsul Konsulatu Generalnego Rumunii w Czerniowcach Ionel Iwan i inni.

Kwietniowe uroczystości, organizowane przez polską placówkę dyplomatyczną w Winnicy, są częścią organizowanych na całym świecie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Słowo Polskie, 28.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code