Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polacy z podolskiej prowincji mogą służyć wzorem do naśladowania

Polacy z podolskiej prowincji mogą służyć wzorem do naśladowania

W tym roku w rejonie szarogrodzkim, polskie Święto Niepodległości obchodzono po raz pierwszy od wielu-wielu lat i na wiele sposobów.

Uczniowie uczący się języka polskiego w punktach przy organizacji im. J. Zamoyskiego i w Szarogrodzkim Rejonowym Gimnazjum zostali zaproszeni przez p. Alicję Ratyńską, prezesa Winnickiego Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków na XV jubileuszowy Festiwal Kultury Polskiej „Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy!”, który odbył się 15 listopada w Winnickiej Filharmonii.

Szarogród oddalony jest od Winnicy ponad 90 km, dlatego udział uczniów w takim przedsięwzięciu wymagał wynajęcia autobusu. Było to możliwe dzięki dotacji Fundacji Wolność i Demokracja. Młodzi szarogrodzianie stanowili liczną grupę widzów, niektórym z nich po raz pierwszy nadarzyła się możliwość bezpośredniego kontaktu z polską kulturą i historią poprzez muzykę i śpiew. Scenariusz widowiska poprowadził widzów przez historię Polski od zaborów do ostatecznego odzyskania wolności w 1989 roku. Wysoki poziom artystyczny koncertu, bogaty i różnorodny program dostarczył widzom z podolskiej prowincji wiedzy i wielu niezapomnianych wrażeń.

W tym dniu odbywało się też w Winnicy I Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego, w którym wzięła udział 4-osobowa reprezentacja z szarogrodzkiego gimnazjum. Wszyscy jego uczestnicy uzyskali zaszczytny tytuł Uczestnika Dyktanda.

Wrażeniami z wycieczki uczestnicy dzielili się z nieobecnymi na festiwalu podczas uroczystej lekcji języka polskiego w dniu następnym, 16 listopada. Po omówieniu i uporządkowaniu informacji na temat polskiej drogi do wolności, zaśpiewano piosenki Przybyli ułani i Sokoły.

Obchody polskiego Święto Niepodległości w Szarogrodzie odbyły się w bardzo uroczystej atmosferze.

Urszula Zakrawacz

GK

{morfeo 692}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code