Jesteś tutaj: Home » Inne » Polacy z Niemiec śladami kultury polskiej na Wołyniu i Kijowszczyźnie

Polacy z Niemiec śladami kultury polskiej na Wołyniu i Kijowszczyźnie

Przedstawiciele Polonii niemieckiej w Domu Polskim w Żytomierzu

W dniach 9-11 lipca na Żytomierszczyźnie przebywała 45-osobowa grupa przedstawicieli Polonii niemieckiej w ramach projektu „Wyjazd historyczno-edukacyjny Śladami polskości na Wołyniu i Kijowszczyźnie”.

W obwodzie żytomierskim grupa zwiedziła Dowbysz, Radomyśl, Żytomierz oraz Berdyczów.

W Dowbyszu podróżujących gościł proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej ks. Waldemar Pawelec. Spotkanie z Żytomierzem zaczęło się od zwiedzania katedry św. Zofii. O historii świątyni opowiadał ksiądz kapelan Polaków Żytomierszczyzny Ryszard Karapuda. Przyjemną niespodzianką dla gości z Zachodu stało się spotkanie z biskupem seniorem Janem Purwińskim, który podzielił się wspomnieniami o swej pracy kapłańskiej w Berlinie.

Następnie grupa zwiedziła Dom Polski. O działalności placówki gościom opowiadała dyrektor Irena Perszko, o polskiej działalności społecznej w Żytomierzu mówiły Walentyna Jusupowa (prezes Studenckiego Klubu Polskiego) oraz Natalia Iszczuk (prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej).

Wspólną modlitwą przy tablice pamiątkowej Polacy z Niemiec uczciły pamięć Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Krótką wycieczkę po „polskim Żytomierzu” poprowadziła Natalia Iszczuk. Następnego dnia ks. Ryszard Karapuda towarzyszył grupie podczas zwiedzania polskiego cmentarza. W tym samym czasie na cmentarzu odbywały się pracy porządkowe, których dokonuje grupa wolontariuszy z Polski w ramach projektu „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Członkowie obydwu ekip mieli możliwość wymienić parę słów, Polacy z Niemiec nawet przekazali datek finansowy dla tych prac renowacyjnych.

Projekt „Wyjazd historyczno-edukacyjny Śladami polskości na Wołyniu i Kijowszczyźnie” został wsparty przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie ze środków Kancelarii Senatu RP. Uczestnicy projektu – nauczyciele historii i języka polskiego, młodzież z polskich szkół w Niemczech oraz członkowie organizacji polonijnych zrzeszonych w Polskiej Radzie Związku Krajowego w Berlinie. Celem wyjazdu jest edukacja historyczna, oddanie hołdu poległym w walkach o utrwalenie granic Rzeczypospolitej a także podjęcie współpracy polskich środowisk w Niemczech i na Ukrainie. Trasa wyjazdu obejmuje: Łuck, Dubno, Równe, Nowogród Wołyński, Dowbysz, Żytomierz, Berdyczów, Biała Cerkiew, Fastów, Bykownia, Kijów.

Walentyna Jusupowa, prezes Studenckiego Klubu Polskiego, 14.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code