Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polacy w Żytomierzu pamiętają w Dzień Zaduszny o tradycji narodowej

Polacy w Żytomierzu pamiętają w Dzień Zaduszny o tradycji narodowej

2 listopada 2017 kierownik Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Wojciech Mrozowski, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur wraz z młodzieżą polskiego pochodzenia złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach Cmentarza Polskiego w Żytomierzu, przed pomnikiem św. Jana Pawła II oraz przy pomniku pamięci ofiar represji. 

Tysiąc biało-czerwonych zniczy, kupionych ze środków Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego i przekazane przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska, zapłonęły na Polskim Cmentarzu w Żytomierzu oraz na grobach Polaków na terenie całego obwodu żytomierskiego.

Na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu została odprawiona uroczysta msza święta za zmarłych, której przewodniczył proboszcz Katedry Żytomierskiej ks. kanonik Wiktor Makowski. Tradycyjnie Polacy (a przyszło ich około dwóch tysięcy osób) modlili się za tych, którzy odeszli do wieczności, szczególnie za tych, którym odmówiono w przeszłości prawa do godnego pogrzebu chrześcijańskiego, za prześladowanych, za poległych na wojnach, w tym za poległych na wojnie na wschodzie Ukrainy.

W szczególny sposób ks. kanonik Wiktor Makowski podziękował członkom Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie za organizację sprzątania Polskiego Cmentarza.

W imieniu Zarządu ŻOZPU składam gorące podziękowania dla wicemarszałka województwa śląskiego Stanisława Dąbrowy i Agaty Żak, prezydenta miasta Bytom Damiana Bartyli oraz Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska reprezentowanego przez Alicję Brzan-Kłoś za zaangażowanie w organizację akcji „Zapal znicz na Kresach” oraz za pomoc Polakom na Kresach.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 04.11.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code