Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polacy w Winnicy oddali hołd bohaterom Niebiańskiej Sotni

Polacy w Winnicy oddali hołd bohaterom Niebiańskiej Sotni

19 lutego w Winnicy odbyły się główne uroczystości, upamiętniające drugą rocznicę morderstw aktywistów społecznych na Majdanie w Kijowie. Kierownictwo władz obwodu i miasta na czele z Walerijem Korowijem i Sergijem Morgunowym złożyło kwiaty i pomodliło się pod pomnikiem Bohaterów Niebiańskiej Sotni razem z przedstawicielami wspólnot religijnych i społeczności.

W uroczystości wzięło udział także duchowieństwo rzymskokatolickie i prezesi organizacji polskich – Alicja Ratyńska (Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków), Dymitr Skakun (Dom Polski im. T. Leoniuka) i Jerzy Wójcicki (Stowarzyszenie „Kresowiacy”).

Obchody rocznicy morderstw na Majdanie nosiły charakter żałobny, chór młodzieżowy wykonał pieśń „Płynie, kacza”, towarzyszącą wszystkim pogrzebom osób zamordowanych na Majdanie, dziewczyny w strojach ludowych wykonały taniec ze świecami, symbolizujące dusze ludzi, którzy zginęli w walce o europejską przyszłość Ukrainy.

Wśród bohaterów Niebiańskiej Sotni co najmniej dwie osoby miały polskie pochodzenie – Leon Polański ze Żmerynki i Roman Toczyn spod Lwowa. Walcząc z reżimem, marzyli przede wszystkim o zbliżeniu Ukrainy z Unią Europejską i oddaleniu się ze strefy interesów Putina. Ofiarami reżimu stały się przedstawiciele innych narodowości – Białorusini, Gruzini, Ormianie i Rosjanie.

Słowo Polskie, zdjęcie: Jurii Basiuk, 19.02.16 r.