Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polacy w Barze otrzymali w darze od historycznej ojczyzny najpiękniejsze centrum polskości na Podolu

Polacy w Barze otrzymali w darze od historycznej ojczyzny najpiękniejsze centrum polskości na Podolu

W dniu 21 maja bieżącego roku w mieście Bar miało miejsce spektakularne wydarzenie – uroczystość otwarcia nowopowstałego Domu Polskiego.

Do Baru przybyły delegacje rządowe i dyplomatyczne z Polski i Ukrainy, przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz firm, które uczestniczyły w procesie budowy obiektu, delegacje z miast partnerskich, duchowieństwo, dyrektorzy Domów Polskich z innych miast Ukrainy, prezesi i członkowie organizacji polskich.

O godzinie 11.00 w barskim kościele św. Anny i Mikołaja odbyła się uroczysta Msza święta w intencji wszystkich Polaków w kraju i na świecie, celebrowana przez księdza rektora Seminarium Duchownego w Worzelu, Jana Ślepowrońskiego. Po Mszy powitano dostojnych gości chlebem i solą przez ubraną w stroje krakowskie i podolskie miejscową młodzież.

Bardzo ważnym i podniosłym momentem było przecięcie biało – czerwonej wstęgi, symbolizujące oficjalne oddanie do użytku Domu Polskiego mającego od dziś służyć polskiej a także – ukraińskiej społeczności obwodu winnickiego i całego Podola. Ksiądz Jan Ślepowroński dokonał poświęcenia obiektu, po czym wszyscy zainteresowani mieli okazję zobaczyć jego wnętrze. Gości oprowadzała dyrektor Domu Polskiego w Barze Małgorzata Miedwiediewa.

Kluczowym punktem programu był koncert w wykonaniu powstałych przy Barskim Rejonowym Kulturalno – Oświatowym Stowarzyszeniu Polaków im. Konfederatów Barskich, a działających obecnie w Domu Polskim formacji artystycznych.

Przed koncertem głos zabrał senator Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu RP, który w końcowej części swojego wystąpienia wręczył pani dyrektor Domu Polskiego Orła Senackiego. Do zabrania głosu zostali również poproszeni: ambasador RP w Kijowie Henryk Litwin, zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Oksana Syroid, Walerij Korowij – przewodniczący Winnickiej Obwodowej Administracji, Anatolij Olijnyk – przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej, mer Baru – Artur Cyciurski, Helena Czerniak – prezes Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Konfederatów Barskich oraz premier Longin Komołowski – prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Odczytany został również list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz list Sekretarza Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jana Dziedziczaka. Wszyscy oni zgodnie podkreślali znaczenie ukończonej właśnie inwestycji dla polskiego i ukraińskiego środowiska na Podolu, wagę rozwoju kultury i języka polskiego oraz zachowania dziedzictwa narodowego i historycznego.

Koncert rozpoczął się uroczystym polonezem w wykonaniu zespołu folklorystyczno – etnograficznego „Aksamitki”, który również – przy wsparciu wokalistek z barskiej Szkoły Muzycznej – w brawurowy sposób odtworzył fragment wesela z okolic Podola oraz zatańczył kujawiaka z oberkiem i polkę lwowską. W koncercie wzięły także udział chóry „Cantica Anima” i „Młode Liście” oraz soliści. Można było zobaczyć wycinek ich bogatego repertuaru w postaci pieśni patriotycznych, religijnych i ludowych oraz popularnych piosenek dziecięcych i młodzieżowych. Piękne i przejmujące utwory poetyckie w wykonaniu młodych recytatorów to głównie pokłosie konkursu „Kresy”. Humorystycznym akcentem był fragment „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry. Występy artystyczne uzupełniały komentarze konferansjerek, które przypomniały historię Stowarzyszenia Polaków w Barze i jego cele statutowe, jak również krótko scharakteryzowały działalność zespołów artystycznych. W finałowej części koncertu połączone chóry i soliści wykonali Hymn Wspólnoty Polskiej „Podajcie bracia dłonie”, po czym na scenie pojawili się wszyscy wykonawcy, aby zgodnie oświadczyć, że „DOM POLSKI W BARZE UWAŻA SIĘ ZA OTWARTY”. Chóralne „DZIĘKUJEMY !” skierowane było do wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy przyczynili się do powstania tego szczytnego dzieła.

Na zakończenie głos zabrała dyrektor Domu Polskiego pani Małgorzata Miedwiediewa, która serdecznie podziękowała za wiele lat ciężkiej pracy i wsparcie, w wyniku którego mógł powstać tak wspaniały obiekt. Podkreśliła kluczową rolę Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” jak również podziękowała za patronat Konsulatu RP w Winnicy oraz patronat honorowy Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, dzięki któremu w Barze może pracować nauczyciel z Polski. Dodać należy, że nad całością ceremonii i jej ostatecznym kształtem czuwała, z ramienia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, pani Anita Staszkiewicz.

Po koncercie delegacje rządowe i dyplomatyczne z Polski i Ukrainy udały się na barski cmentarz katolicki, aby uczcić pamięć polskich żołnierzy, którzy polegli na tej ziemi walcząc o wolność i niepodległość ojczyzny orazPolaków, tutaj pochowanych. Na mogile Polaków z 1920 roku spoczęły wiązanki białych i czerwonych kwiatów i zapłonęły znicze.

Po części oficjalnej odbyło się uroczyste przyjęcie w położonej nieopodal restauracji „Gościnny Dwór”. Na stole pojawiły się specjały kuchni polskiej i ukraińskiej. Spotkanie upłynęło w radosnej i serdecznej atmosferze.
Dla społeczności polskiej Podola był to wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w pamięci.

Budowę obiektu dofinansowano z dotacji Senatu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej jako dar Narodu Polskiego dla Rodaków. Ciężar koordynacji realizacji projektu spoczął natomiast na Oddziale Krajowym Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Małgorzata Michalska, nauczyciel języka polskiego z ramienia ORPEG, 23.05.16 r.

 

Więcej zdjęć: W Barze otwarto kolejny na Ukrainie Dom Polski