Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polacy odbudowują na Ukrainie obserwatorium z czasów II RP

Polacy odbudowują na Ukrainie obserwatorium z czasów II RP

Źródło - wikipediaBlisko 2 milionów hrywien (ponad 300 tys. złotych) zainwestowało polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Warszawski Uniwersytet w odbudowę na górze Pop Iwan obserwatorium astronomicznego z czasów II RP.

Ukończony w 1938 roku obiekt był przeznaczony dla specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją funkcję pełnił zaledwie przez dwa lata. Po tym, jak rozpoczęła się II wojna światowa obserwatorium przejął ZSRS. Ostatnie badania prowadzono tutaj w czerwcu 1941 r.

Zaczynając od 2011 roku Polska sfinansowała kilka etapów prac z odbudowy obserwatorium. W 2011 roku Przykarpacki Uniwersytet im. Stefanyka przekazał na ten cel 58 tys. hrywien. Polska w tym samym roku przekazała stronie ukraińskiej 351 tys. hrywien. W roku 2013 Polacy przekazali na odbudowę obserwatorium 978 tys. hrywien, w 2014 roku – 254 tys. hrywien – powiedział rektor Uniwersytetu Narodowego w d. Stanisławowie Igor Cependa.

Po remoncie z obserwatorium na pograniczu iwano-frankowskiego i zakarpackiego obwodów będą korzystali badacze nieba z Polski oraz Ukrainy. Oprócz bezpośrednio obserwatorium na szczycie góry Pop Iwan będzie funkcjonowała stacja sejsmologiczna, ośrodek badawczy flory i fauny Karpackiego Parku Narodowego, międzynarodowa stacja meteorologiczna oraz ośrodek turystyczny. Oprócz tego przy obserwatorium będzie dyżurowała brygada ratowników górskich, którzy specjalizują się na operacjach ratunkowych w rejonie Czarnogórskiego grzbietu Karpat.

Byłe polskie obserwatorium znajduje się na wysokości 2018 metrów nad poziomem morza.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Tamary Semenenko, 03.11.15 r.