Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polacy na Ukrainie – zbiór dokumentow

Polacy na Ukrainie – zbiór dokumentow

Południowo-Wschodni Instytut Naukowy w Przemyślu wydał nowy zbiór dokumentów pt. „Polacy na Ukrainie. Lata 1939-1945. Tom I” pod redakcją znanego naukowca Stanisława Stępnia.

W publikacji znalazły się materiały, zebrane w archiwach obwodowych na wschodzie Ukrainy, które świadczą o tym, że sowiecka maszyna NKWD nie zaprzestała poszukiwań „wrogów narodu” wśród Polaków, mieszkających na Ukrainie, nawet po ataku Niemiec na ZSRS 22 czerwca 1941 r. i ogromnych strat Armii Czerwonej na froncie. Wśród opublikowanych w zbiorze dokumentów są akta z danymi osób, podejrzewanych w „nielojalności” do ZSRS oraz domniemanej współpracy z hitlerowcami na terenie przez nich okupowanym, protokoły przesłuchiwań, akta oskarżeń, oraz dokumenty rangi ogólnokrajowej, dotyczące Polaków i innych mniejszości narodowych.

Recenzentami książki wystąpili dr. Oleksandr Rublow z Instytutu Historii Ukrainy przy Narodowej Akademii Nauk oraz prof. Jewhen Sinkewycz z Czarnomorskiego Państwowego Uniwersytetu im. Petra Mohyły w Mikołajowie. Konsultacji merytoryczne – Petro Antonenko, red. Naczelny czasopisma “ Світ” w Czernihowie.

Sergij Porowczuk, 18.04.17 r.