Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polacy na Ukrainie – historia i perspektywa

Polacy na Ukrainie – historia i perspektywa

11 czerwca w kijowskiej bibliotece imienia Adama Mickiewicza szerokiemu gronu publiczności została zaprezentowana monografia analityka, doktora filozofii Żytomierskiego Uniwersytetu im. Iwana Franki Sergiusza Rudnickiego.

W prezentacji wzięli udział wykładowcy uczelni wyższych ze stolicy i innych miast Ukrainy oraz przedstawiciele polskich organizacji  społecznych.

W monografii „Społeczno-polityczne  interesy Polaków w niepodległej Ukrainie” autor opisuje jak powstawały pierwsze „ogniska” polskości na Ukrainie po odzyskaniu przez nią niepodległości, warunki, w jakich znajdowali się miejscowi Polacy, ich los w różnych systemach politycznych, ewolucja interesów polskiego środowiska na Ukrainie w sferze kulturalnej oraz politycznej, problem realizacji interesów społecznych w kontekście systemu politycznego.

Odrodzenie się aktywności społecznej wspólnoty polskiej na Ukrainie, jej rola w tworzeniu nowego ukraińskiego państwa, aktualności z życia Polaków – to pytania, które stały się przedmiotem dyskusji podczas prezentacji.

Oksana Płachotniuk, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code